Rakouští a jihočeští spisovatelé mají Hlavu v oblacích, nohy v betonu

24. leden 2014

Povídková sbírka rakouských a jihočeských spisovatelů se jmenuje Hlava v oblacích, nohy v betonu. Popovídáme si o ní s jednou z přispěvatelek Hanou Hosnedlovou. Dáme vám tipy na nové knihy a recenzi Kryštofa Špidly románu Člověk Gabriel.

NOVÉ KNIHY

M. L. Stedmanová: Světlo mezi oceány
Manželský pár, který střeží maják, dostane jednoho dne zvláštní dárek: moře vyplaví malé děťátko – ale spolu s ním i mrtvého muže. Měli by tuto událost ohlásit, ale pokušení nechat si vysněné dítě je příliš velké. Touha po rodinném štěstí se sice naplní, ale nebude to zadarmo… Novinka z nakladatelství Plus.

Karel C. Grig: Petrovy mozaiky
Příběh o lásce, ale i příběh s tajemstvím. Mozaiky z názvu knihy možná mají tajemnou moc. Co se podaří odhalit dvěma lidem, mužovi a ženě, kteří se náhodou potkají ? Další napínavý román z pera architekta Karla Cvrčka, který publikuje pod pseudonymem v nakladatelství Kniha Zlín.

Opráski sčeskí historje
Obdivované i zavrhované stripy se nejprve rozšířily díky facebooku, teď mají i knižní podobu. Pravopisem se nikdo netrápí, známé postavy mají jen trochu jiná, ale o hodně směšnější jména: třeba slavný husitský vojevůdce je Jan Žižla. Autor anonymní, vydává Grada.

Opráski sčeskí historje

Václav Vokolek: Lovci záhad
Knižní podoba oblíbeného televizního seriálu pro děti. Parta kamarádů putuje po hradech a zříceninách a hledá jejich tajemství. Vydává Neomedia Publishing.

Zdeněk Zuntych, Michal Průcha: Jihočeské fotbalové kluby
Podrobný přehled jihočeských fotbalových klubů, příběhy jejich hvězd i trenérů, jména hráčů i funkcionářů vydává Jihočeská fotbalová o.s. s mnoha fotografiemi a obrázky.


NÁŠ HOST

Rakouští a jihočeští spisovatelé vydávají další společnou knížku. Povídková sbírka z nakladatelství Epika se jmenuje Hlava v oblacích, nohy v betonu a najdete v ní dílka celkem 14 autorů z obou stran hranice. Za českou stranu jde vesměs o členy Jihočeského klubu Obce spisovatelů. Jeho předsedkyně Hanky Hosnedlové jsem se zeptala, jak se Jihočeši se svými rakouskými kolegy seznámili.


RECENZE Kryštofa Špidly

Kateřina Dubská: Člověk Gabriel
Kateřina Dubská vydala v nakladatelství Jota román nazvaný Člověk Gabriel. Text lze hodnotit ze dvou rovin – v jedné z nich se pohybujeme uvnitř románového světa, ve druhé ve světě aktuálním.Román zpracovává exotické, avšak současnému čtenáři nikoli nekonečně vzdálené téma životních osudů snad olašského Roma Gabriela a jeho začleňování do společnosti na pozadí historických událostí přelomu devatenáctého a dvacátého století.

Člověk Gabriel (Kateřina Dubská)

Próza se pohybuje na pomezí historické fikce a magického realismu. Z literárního hlediska se jedná o průměrný, nicméně řemeslně zvládnutý text, jehož největším pozitivem je sice očekávaný, avšak poutavý příběh hlavního hrdiny. Jde o postavu dostatečně nosnou, aby udržela čtenáře v napětí celých 330 stran. Svým původem se vymyká většinové společnosti, svými vlastnostmi a také vztahem s „gádžovskou“ dívkou Meruňkou zase mentalitě svého původního kmene.

Jde o postavu, jež je postižena jinakostí – Vídeňané i Moravané na Gabriela zpravidla hledí skrz prsty a navzdory své snaze žít normální život pro mnohé zůstává špinavým cikánem, pro svůj rod je zase odrodilcem. Na druhou stranu si vždy dokáže získat renomé jako léčitel a zaříkávač koní. Však také pochází z rodu koňských handlířů. Aby však uspěl v „gádžovské“ společnosti, musí některé romské tradice – i ve vztahu k majoritě, opustit. Nemůže si například dovolit švindl při prodeji koní, a pokud tak jedinkrát učiní, potrestá zpupného statkáře, čímž paradoxně získá sousedské uznání.

Sama autorka nazývá svůj příběh pohádkou. Ona pohádkovostí tkví zejména v idealizaci hlavního hrdiny a v zdůraznění až magických schopností jeho i lidí jeho rodu. Můžeme si být téměř jisti, že z většiny nebezpečenství nakonec vyvázne, a pokud mu nestačí síly lidské, pomohou ty nadpřirozené – ať věštba, porozumění řeči zvířat či kletba (ač ta svého původce nakonec musí dostihnout).


Přidejme něco romských zvyků (zde text občas sklouzává k didaktičnosti či popisnosti), zajímavé historické kulisy, provázanost motivů (v posledním jmenovaném je autorka až školácky přesná, a tak většina dějových linií dojde svého rozuzlení)a velké osobní autorské zaujetí příběhem a máme před sebou román, který jistě získá množství čtenářů. Tolik k próze samotné.

Text se nicméně, jak už bylo předesláno, vztahuje i k aktuálnímu tématu, tj. soužití Romů a většinové společnosti. A tady autorka zachází, řekl bych, s dvousečnou zbraní. Její zobrazení romské problematiky je v posledku stejně stereotypní, jako předsudky majority vůči romské komunitě, jen s opačným hodnotícím znaménkem. Román Člověk Gabriel znovuutvrzuje onu tak nebezpečnou hranici mezi My a Oni. Romové tu nejsou líčeni jako ti nepřizpůsobiví, ale přesto zůstávají svým způsobem nepřizpůsobitelnými a text je tak vlastně jakýmsi romantizujícím mýtem o věčné jinakosti. Pokud však přinese zvýšený pozitivní zájem o Romy, dobře za něj.


SOUTĚŽ

Správná odpověď: Franta Župan, Pepánek nezdara
Výherci: B. Bašta, J. Holfinger, J. Mráz, M. Ribárová, M. Volková, J. Zháňalová
Nová hádanka: 23.ledna před 15 roky zemřel Jaroslav Foglar, autor slavných Rychlých šípů. Jestlipak si vzpomenete na všechna jména Rychlých šípů? A nezapomeňte na Bublinu!

autor: Hana Soukupová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...