Psi nejčastěji pomáhají hledat lidi ztracené v lese. Jejich výcvik na špičkovou úroveň trvá roky

25. květen 2021

Hledají osoby zavalené v sutinách, ztracené v lese, ale třeba také oběti trestných činů nebo utonulé na vodních plochách. To je práce psovodů a jejich psů z Jihočeské záchranné brigády kynologů. Ta má v současné době 61 členů, je tak druhou největší v republice.

Podle vedoucího Pavla Trollera jsou kynologové nejčastěji povoláváni k terénnímu vyhledávání. „Spadlých domů nebo lavin u nás není tolik, ale po lesích se nám senioři a děti ztrácejí poměrně často. V těchto případech prohledáváme široké okolí místa, kde se člověk ztratil, jsou to skutečně několikahodinová hledání,“ popisuje.

Jana Šmídová a Pavel Troller z Jihočeské záchranné brigády kynologů

Královskou kynologickou disciplínou je záchranné stopování. A právě členka Jihočeské záchranné brigády kynologů Jana Šmídová je mistryní světa v tomto oboru. „Tam se pracuje s konkrétním pachem. Takže vezmeme ponožky, tričko, cokoliv a pes potom jde po zemi a zachytává pachovou stopu,“ vysvětluje.

Titul získala Jana Šmídová s fenou německého ovčáka, které je nyní už třináct let. „Už je na výsluze, ale mám mladou fenku, snad nadějnou, se kterou bych ráda pokračovala,“ říká.

Pavel Troller pracuje s fenou bernského salašnického psa. Názory na to, které pohlaví je pro kynologii vhodnější, se podle něj různí. „Já se lépe domluvím s fenkou, řekl bych, že je ovladatelnější,“ komentuje.

Na plemeni psa příliš nezáleží. „Máme v brigádě různá plemena, rozhodující je povaha, vlohy toho zvířete. Pes se může cvičit prakticky od narození, a pokud se výcvik vede správně, na vrcholovou úroveň, tedy úroveň kynologických atestů ministerstva vnitra, by se mohl dostat asi ve čtyřech letech,“ vysvětluje.

Výcvikovým centrem jihočeských kynologů je základna Spáleniště na Lipně u Přední Výtoně. Mají zde například neustále vylepšovaný sutinový trenažér. „To je takový základ výcviku, ale pes musí přijít i do kontaktu s jinými pachy, s jiným prostředím, takže každou chvíli vyjíždíme jinam,“ dodává Pavel Troller.

Rozhovor s kynology Janou Šmídovou a Pavlem Trollerem si poslechněte online, nebo si jej stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.

Spustit audio

Související