Prstenec kolem Saturnu tvoří obíhající kameny, od mikroskopického prachu po velké balvany

17. srpen 2021

Tři z pěti okem viditelných planet můžete během měsíce srpna pozorovat na obloze. Venuši spatříte večer nad západním obzorem a Jupiter a Saturn dokonce po celou noc. Astronom Miloš Tichý doporučuje vzít si k tomu dalekohled.

„Jupiter je krásně pruhovaný a Saturn má nádherný prstenec. Když budete mít dalekohled, který zvětšuje alespoň čtyřicetkrát, zjistíte, že ten prstenec je dvojitý, že uprostřed toho prstýnku je jeden tmavý proužek,“ připomíná.

Černý proužek je vlastně škvíra mezi prstenci Saturnu. „Když se koukneme na fotky ze sond, uvidíme, že prstenec není kompaktní, jak si lidé myslí. Není to disk, ale je tvořen kameny, od mikroskopického prachu po stometrové balvany, které se otáčí kolem Saturnu,“ vysvětluje Miloš Tichý.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová