Prodanou nevěstu hrálo Jihočeské divadlo přímo na návsi v Holašovicích
Štíty takzvaného selského baroka na návsi v Holašovicích se staly dokonalou kulisou pro Prodanou nevěstu. Přímo uprostřed vesnice, která je zapsaná na seznamu UNESCO, sehrálo operu Bedřicha Smetany Jihočeské divadlo. Na inscenaci se podílel i dětský pěvecký sbor Jitřenka a také místní obyvatelé.
Zasadit Prodanou nevěstu právě na holašovickou náves bylo pro režiséra Tomáše Ondřeje Pilaře splněným snem a také jasnou volbou. „Smetana toto dílo napsal v 60. letech 19. století a datace na štítech selského baroka odkazují právě k těmto letopočtům. Holašovice jsou podle mého názoru jediné místo ve vesmíru, kde si člověk skutečně může představit, že vstoupí do Smetanovy partitury a ocitne se uprostřed Prodané nevěsty,“ vysvětlil.
Na travnaté holašovické návsi tak kromě zastřešeného pódia, na kterém seděl orchestr, přibylo jen pár selských židlí a stolů ozdobených džbány s květinami.
Režisér Tomáš Ondřej Pilař pojal svou inscenaci zcela klasicky. „Souvisí to i s tím, že jsme se rozhodli pro téměř dokonalé repliky dobových krojů, které máme zapůjčeny z mnoha institucí. Celkem 150 účinkujících rozehrává příběh, jako kdyby se diváci ocitli uprostřed filmu,“ popsal.
Čtěte také
Vesnice vstoupila do děje komické opery se vším všudy – díky pochopení místních obyvatel tu Jihočeské divadlo našlo dokonalé zázemí. „Je dobré si uvědomit, že v Holašovicích stále žijí lidé. Vážíme si toho, že nás hostí, že můžeme doslova na jejich dvorky, do jejich hospodářského zázemí, půjčujeme si do nich stroje, vybavení, nábytek. Vesnice se prolíná svou realitou do naší inscenace,“ dodal režisér.
Uskutečnila se pouze dvě představení, na která se ale celý ansámbl velmi těšil. „Holašovice jsou nádherné místo a originální prostředí je mnohem lepší než namalované kulisy,“ komentovala Ivana Veberová, představitelka Mařenky. „Holašovice se k Prodané nevěstě vysloveně hodí, přináší nám to pocit, že nehrajeme, ale opravdu to žijeme,“ přidal se Amir Khan, který ztvárnil Jeníka.
A o splněném snu mluvil i starosta Jankova, pod který Holašovice spadají, Jan Jílek. „Ta myšlenka ve mně uzrávala zhruba deset let. Když jsem viděl oči pana režiséra, když přišel na náves a hned věděl, jak to bude hrát, byl to splněný sen,“ řekl.
Ukázku z opery Prodaná nevěsta hrané na holašovické návsi přináší kulturní magazín Kavárna. Dále pořad připomíná, že kniha Jiřího Hájíčka Selský baroko dostala audiopodobu, představuje výstavu Historie vytesaná do kamene v Muzeu Jindřichohradecka a nabízí recenzi knihy Daniela Prokopa Slepé skvrny.
Související
-
Turisté statky obdivují, ale něco jiného je v nich bydlet, říká obyvatelka Holašovic
Jediná obec v České republice zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, to jsou jihočeské Holašovice. Mají 150 obyvatel, ale přijíždí sem tisíce turistů.
-
Kamenné artefakty, do kterých je vytesaná historie regionu, vystavuje Muzeum Jindřichohradecka
Desky se smírčími kříži, tympanony církevních vchodů, střílny, ozdobná ostění oken a dveří. Téměř 40 kamenných artefaktů vystavuje Muzeum Jindřichohradecka v nové expozici.
-
Hrdinkou nové knihy Jiřího Hájíčka je žena v krizi. Příběh se odehrává v rozpáleném Českém Krumlově
Plachetnice na vinětách. Tak zní název nového románu českobudějovického spisovatele Jiřího Hájíčka, který vyšel 2. června. Zároveň s knihou se na trh dostává i audioverze.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.