Kamenné artefakty, do kterých je vytesaná historie regionu, vystavuje Muzeum Jindřichohradecka
Jednostranné i oboustranné desky se smírčími kříži, tympanony církevních vchodů, střílny i ozdobná kostelní a domovní ostění oken a dveří. Téměř 40 kamenných artefaktů, které mapují historii regionu, vystavuje Muzeum Jindřichohradecka v nové expozici.
„Nacházíme se ve sklepních prostorách. Původně se předpokládalo, že tady bude archeologie, ale protože je tady poměrně velká vlhkost, tak jsme se báli o exponáty ze dřeva, kovu, hlíny. Nakonec padla volba na kamenné artefakty, a to také proto, že do jindřichohradeckého muzea jezdí desítky badatelů, kteří se zajímají o smírčí kameny, votivní kameny s nápisy a podobně,“ vysvětluje archeolog muzea Jindřichohradecka a jeden z autorů nové expozice Vladislav Burian.
Ve sbírkách muzea je zhruba 200 kamenných artefaktů. „Měli jsme možnost vybrat čtyřicet nejzajímavějších. Naší snahou bylo vytvořit průřez staletími,“ dodává Vladislav Burian.
Některé exponáty jsou opravdu velké, jiné o něco menší. Ten, který lidé uvidí jako úplně první u vstupu, považuje archeolog za nejzajímavější a nejvzácnější. Zároveň se jedná o nejstarší vystavený artefakt.
Čtěte také
„Je to tympanon, to znamená ozdobný kámen nad vchod církevního objektu, který představuje zajímavý motiv. Je mírně poškozený, ale je na něm vidět, jak andělé vytahují hřeby z rukou Krista na kříži. U anděla vlevo si můžeme všimnout, že má v rukách v podstatě novodobý klíč,“ ukazuje Vladislav Burian.
Zajímavé podle něj jsou také votivní desky s nápisy. „Jedna je v němčině, dvě ve staročeštině. Jsou tam datace a jsou tam krásně napsané příběhy. Je to připomenutí příběhů. Třeba ta prostřední deska vypráví o úmrtí dívky v útlém věku,“ říká.
V nové expozici Muzea Jindřichohradecka uvidí návštěvníci také jeden ze dvou v Česku dochovaných kamenných svícnů z 15. století, který pravděpodobně pochází z kostela svatého Jana Křtitele, nebo část Urbanova mostu, který byl zničený při požáru města před 220 lety.
Související
-
Požár Jindřichova Hradce v roce 1801 zničil 318 domů a tři kostely. Zahynulo 30 lidí
19. květen 1801 je zapsán v historii Jindřichova Hradce přímo ohnivým písmem. Ráno při výročním trhu si dělníci všimli, že z budovy na náměstí vystupuje neobyčejný kouř.
-
Muzeum Jindřichohradecka hledá zajímavé rodinné recepty. Doplní jimi výstavu kuchařských knih
Ručně psané kuchařky se předávají z generace na generaci. Muzeum Jindřichohradecka teď hledá neobvyklé návody na přípravu jídla i recepty, za nimiž stojí zajímavý příběh.
-
Restaurátoři v Jindřichově Hradci opravují tři vlámské tapiserie z poloviny 17. století
Zámek ve Vimperku chce Národní památkový ústav během několika příštích let proměnit v hlavní turistický cíl regionu. Součástí výzdoby budou tři tapiserie ze 17. století.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kdyby přišla regulace kryptoměn před šesti lety, tak tady dnes nejsme, říká majitel největší směnárny
-
Místo tanků terénní vozy. Ruské zásoby obrněné techniky se tenčí, nemůže vést boj jako dřív
-
Distributoři odmítají lékárnám dovézt léčiva nebo je dodají se zpožděním. Lékárníci chtějí žalovat stát
-
Kdo vystraší koho? Babiše s Fialou čeká na podzim souboj o všechno, rozhodnou i sociální sítě