Problémy s azbestem v českobudějovických školách způsobila podle analýzy stavební firma

9. únor 2012

Město České Budějovice bude s nejvyšší pravděpodobností žádat náhradu škodu za potíže s azbestem v májských školách po společnosti OHL ŽS. Právě ona měla v létě na starosti zateplování budov, při kterém došlo k neodborné manipulaci s takzvanými boletickými panely.

Viníka mimořádné situace, kvůli které musejí žáci docházet do jiných škol ve městě, zjišťovala analýza společnosti Foster Bohemia.

„Pochybilo více subjektů – od projektanta, přes hygienickou stanici, ale největší chyba je zřejmě u našeho dodavatele, nebo lépe řečeno u jeho subdodavatele, kterého si on vybral. Dle zprávy od Foster Bohemia byly hrubě porušeny předpisy, které jsou při zacházení s azbestem nutné. Největším problémem zřejmě je, vyplývá to i ze zprávy, že ještě než sami tvrdí, že zahájili práci s azbestem, tak už do azbestu zasahovali,“ prozradil výsledky zprávy náměstek primátora Kamil Calta.

Na zateplení škol město uzavřelo smlouvu se společností OHL ŽS. Na otázku, zda je společnost připravena se bránit, Českému rozhlasu její mluvčí Taťjana Pelíšková odpověděla: „Vzhledem k tomu, že naše společnost doposud neobdržela výsledky auditu, nemůžeme se k nim dost dobře vyjádřit. Máme k dispozici posudek soudního znalce, který byl již protokolárně předán investorovi, a který dokládá, že azbestová vlákna se ve školách neobjevila v důsledku naší činnosti.“

Společnost OHL ŽS si totiž na stavební práce, které zavinily únik azbestových vláken v májských školách, najala jinou firmu - MAPOZ Zliv. Dodavatel však podle zákona zodpovídá i za svého subdodavatele.

autor: Petra Matoušková
Spustit audio