Pro svou práci potřebuje tmu. Astronom a fotograf Petr Horálek hledá hlavně místa, kde nejsou lidé
Jeho jméno nese planetka, kterou v minulém století na observatoři Kleť objevila Zdeňka Vávrová. Americký úřad NASA vybral jeho snímky už několikrát za takzvanou Fotku dne. Astronom a fotograf Petr Horálek se doma i ve světě proslavil barvitými a poutavými záběry z vesmíru. V rozhovoru pro Český rozhlas České Budějovice vyprávěl třeba o svých cestách za tmou.
Právě jižní Čechy jsou podle Petra Horálka jedním z nejméně zasažených tuzemských regionů, co se týče světelného znečištění.
Hledání ideálního místa s co nejmenším množstvím světla je často velmi dobrodružné. „Jedna věc je běžné cestování třeba za gastronomií, ale astroturistika je o to náročnější, že hledáte hlavně místa, kde lidé nejsou. Někdy se setkáte třeba i s nebezpečnými zvířaty,“ vypráví český delegát Mezinárodní asociace pro temné nebe a první český fotovyslanec Evropské jižní observatoře.
Cesty za tmou popisuje také ve své nejnovější knize Příběhy vesmírného nomáda. Putovat se však dá i za jinými jevy. „Jednou z věcí, které mě nejvíc fascinují už odmalička, je úplné zatmění Slunce. To je jeden z nejkrásnějších přírodních úkazů vůbec. Nejbližší bude 12. srpna 2026. Odehraje se ve Španělsku, což bude nejblíže k Česku až do roku 2081,“ doporučuje výlet všem nadšencům.
Celý rozhovor s astronomem a fotografem Petrem Horálkem si poslechněte online.
Související
-
Fotí tmu, takže cvaknout nestačí. Na astrofotografii roku potřeboval Zdeněk Vojč 120 hodin expozice
Zdeněk Vojč z Hradců u Českých Budějovic je IT specialista. Ve volném čase ale fotografuje vesmír. Jeho snímek mlhoviny Bílého trpaslíka se stal astrofotografií roku.
-
Na věčné světlo a třeba také setkání s medvědem se musí připravit vědci, kteří pracují v Arktidě
Arktické léto i polární noci na vlastní kůži každoročně poznává několik Čechů. Na souostroví Špicberky ve Svalbardu už deset let funguje Česká arktická výzkumná stanice.
-
Nikdy mě nenapadlo, že budu vědcem. Myslel jsem, že ti musí být strašně chytří, směje se vulkanolog
„Chtěl bych se dostat do lifestylového časopisu s receptem na speciální bábovku, která by připomínala sopku.“ To je jeden ze snů Petra Brože, předního planetárního geologa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka