Přísnější pravidla pro dětské skupiny přinesla novela požární vyhlášky. Některé se budou muset stěhovat

9. únor 2024 08:45

Zaplatit úpravy interiérů, nebo dokonce omezit kapacitu tříd teď musí někteří provozovatelé dětských skupin. Novela požární vyhlášky jim stanovila přísnější pravidla. Budují proto nové únikové východy, vyměňují podlahy a dveře. Některé dětské skupiny se budou muset i stěhovat.

„Tady budeme muset bourat. Kvůli nové vyhlášce musíme udělat východ. My jich tu máme několik, ale podle nových pravidel jsou špatně směrované,“ ukazuje prostory, kde sídlí Královská školka Písek, ředitelka Jaroslava Králová.

Vila je nově zrekonstruovaná. „Jsme tady třetím rokem. Teď navíc musíme vyměnit dveře, protože ty krásné původní, co tu jsou, nevyhovují. Musíme zakoupit protipožární dveře. Stavebník mi říkal, že jedny takové speciální dveře můžou stát asi 160 tisíc,“ říká Jaroslava Králová.

Požární vyhláška se dotkne také pobočky Královské školky ve Strakonicích. „Tam buď zavřeme, nebo se přestěhujeme, protože únikový východ vybudovat nelze. Dům není náš a potřebuje celkovou rekonstrukci, tam by dvacet milionů nestačilo. Je to třípatrový činžák, který patří městu Strakonice,“ vysvětluje ředitelka.

Čtěte také

Podle mluvčího hasičů Jiřího Fröhlicha obsahuje novelizovaná vyhláška základní podmínky požární bezpečnosti. „Pokud někdo naši aktivitu vnímá jako omezování provozovatelů dětských skupin, je to velmi krátkozraký pohled. Skutečně se primárně snažíme zajistit podmínky pro to, aby prostředí bylo bezpečné pro samotné děti. Z toho minima, které je vyžadováno, nemůžeme slevit, a hazardovat tak se zdravím a životy dětí,“ uvádí.

Maximální kapacita dětské skupiny je 24 dětí, o které mají pečovat tři dospělé osoby. „Děti mohou být často malé, neschopné samostatného pohybu. Už situace, kdy je zapotřebí evakuovat více než šest dětí, je pro dva lidi náročná. V případě větší skupiny, tedy tři dospělí na 24 dětí, kdy by se jedna osoba měla postarat rovnou o osm dětí, to může být extrémně náročné,“ vysvětluje Jiří Fröhlich.

Podle šetření ministerstva práce a sociálních věcí splňují podmínky novely zhruba dvě třetiny dětských skupin už teď. Jak dodává mluvčí Jakub Augusta, na stavební úpravy spojené s požární bezpečností můžou dostat provozovatelé dotaci, a to až do výše tří milionů korun.

Spustit audio

Související