Celý den v přírodě s kamarády. Školka v Suchdole nad Lužnicí otevřela lesní třídu a přijala víc dětí
Třicet přijatých dětí a přibližně stejný počet nepřijatých. Tak dopadl zápis v mateřské škole v Suchdole nad Lužnicí na Jindřichohradecku. Pak ale vznikl nápad navýšit kapacitu běžné školky otevřením lesní třídy. Během čtyř měsíců tak vyrostlo zázemí na farní zahradě. Patnáct dětí se bude za každého počasí učit venku se zázemím v maringotce.
Před maringotkou, která se stala zázemím lesní třídy v Suchdole nad Lužnicí, čekají dva psi. „To jsou Žvejka a Blecha, mají canisterapeutický výcvik, aby mohli pracovat ve školce. Budou si tady s námi hrát a budou nás doprovázet na naše túry,“ líčí ředitelka mateřské školy Tereza Macháčková.
Do lesní třídy v září přivede syna Petra Hošková. „V dnešní době internetu, tabletů, telefonů je fajn se zase vrátit zpátky k přírodě, vyrůstat venku,“ komentuje.
Pobyt v přírodě byl v plánech vznikající lesní třídy důležitý. „Příroda nám přinese hodně experimentů, hodně legrace, zvířátek, blátíčka, těšíme se, až budeme vařit z blátíčka,“ usmívá se učitelka Martina Zemanová Bednářová.
Podle učitelky Kateřiny Bjelové pobyt v lesní třídě vyžaduje jiné vybavení pro děti. „Správně vrstvit, dobře oblékat a stále připomínáme, že neexistuje špatné počasí, ale jen špatné oblečení,“ zdůrazňuje. V maringotce na děti čeká vybavení z přírodních materiálů a také například relaxační hudební nástroje.
Čtěte také
Ředitelka školy Tereza Macháčková dodává, že v něčem se lesní a klasická třída neliší. „Děti se budou vzdělávat stejně jako děti v kamenné školce, o nic nepřijdou, neděláme tady něco méně, nebo více,“ uvádí.
Podle ředitelky Asociace lesních mateřských škol Terezy Valkounové má model, kdy lesní třída funguje pod státní školkou, jednu velkou výhodu. „Pokud lesní třída vznikne pod státní mateřskou školou, je to pro rodiče finančně dostupnější. Státní školka nemůže na rodiče přenášet mzdové náklady, což je obecně největší náklad v lesních školkách. Je to zajímavá cesta, jak učinit lesní školku dostupnější,“ vysvětluje.
Do suchdolské lesní třídy v září nastoupí deset žáků. Po dosažení tří let, během školního roku, přijde ještě dalších pět dětí.
Související
-
Když spadnou, tak do trávy. Navíc jsou v lesních školkách děti méně nemocné, říká provozovatel
Nižší nemocnost, dlouhý pobyt dětí venku, přirozený rozvoj osobnosti i pěstování hezkých mezilidských vztahů. To vše slibují lesní mateřské školy, kterých v Česku přibývá.
-
V příhraničních Slavonicích děti už ve školce mluví německy. Počátky výuky byly plné improvizace
S výukou angličtiny často děti začínají už v mateřské škole. Ve Slavonicích se ale jako první seznamují s němčinou. To proto, aby porozuměly svým nejbližším sousedům.
-
Celý den si hrají venku v šumavské přírodě. U Soumarského mostu vznikla lesní mateřská škola
V samém srdci Šumavy by asi jen málokdo čekal mateřskou školu. Opak je pravdou, začala tu fungovat lesní školka, odloučené pracoviště Mateřské školy Volary.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Excesivní vybočení.‘ Expolicistovi, který v opilosti mlátil pěstmi dívky v baru, hrozí u soudu až 10 let
-
Poprvé mě někdo kritizoval za to, že je malý nárůst poplatků a málo zdražujeme, říká šéf ERÚ Trávníček
-
Děti, které chtějí být sériovými vrahy. Výchovné ústavy nemají jak pracovat s extrémními případy
-
Olomoučtí vědci využili grafen k léčbě rakoviny. Léčivo na něj vázané zabije až 80 procent buněk, tvrdí