Školky v mnoha obcích mají málo míst a musí odmítat mladší děti. Někde problém řeší dětskou skupinou
V mnoha městech na jihu Čech je málo míst v mateřských školách. Stejný problém řeší také menší obce. Ne všechny seženou peníze na výstavbu nové školky, nebo rozšíření té stávající.
Václav Lhota přijel s manželkou Janou přihlásit dvouletého syna do cehnické školky z nedalekých Kuřiman. „Jsme spádoví a dva starší bráškové už sem chodili. Máme pozitivní zkušenost a chtěli bychom, aby sem chodil i Ondrášek,“ říká Jana Lhotová.
V současnosti je kapacita mateřské školy v Cehnicích na Strakonicku stoprocentně naplněná. K novému školnímu roku by se mělo uvolnit dvacet míst. Lhotovi doufají, že jejich Ondra obsadí jedno z nich. Mají ale i záložní plán. „Kdyby se nedostal do Cehnic, přemýšleli bychom o jiné školce, možná někde poblíž Strakonic, kde pracujeme. Je ale otázkou, jestli při jeho věku dvou let možnost vůbec bude,“ dodává Václav Lhota.
Hned první hodinu zápisu přijala školka deset žádostí o umístění dětí. Ředitelku Zuzanu Drančákovou to nepřekvapilo. „Předpokládám, že se kapacita naplní, protože v obci se rýsuje dvanáct nových rodinných domů a víme, že noví obyvatelé jsou i ve spádových obcích,“ komentuje. Cehnická školka před dvěma lety navýšila kapacitu z 48 na 72 míst. Díky tomu zatím stačí uspokojit všechny žádosti o přijetí dětí.
Čtěte také
Mnoho jihočeských obcí se ale s nedostatkem míst v mateřských školách potýká už několik let. „Ty, které už mají nějaké školské zařízení, se snaží rozšiřovat kapacity, ale to tempo je nedostačující tomu, jak se rozvíjí náš venkov,“ uvádí jihočeská manažerka Sdružení místních samospráv Milada Troblová.
Například školky v Plavu, Pištíně nebo Chelčicích podle ní kvůli plné kapacitě odmítají děti z okolních obcí. „Prioritně se musí brát předškoláci, a tudíž jsou odmítány děti dvouleté,“ doplňuje.
Ne všechny obce mají peníze na výstavbu nové mateřské školy, nebo rozšíření kapacity té současné. Podle Milady Troblové jsou dočasným řešením dětské skupiny. „Takhle situaci řešili například v Libějovicích, kde školka nebyla, v současnosti to řeší Zliv, která by chtěla přijímat i dvouleté a tříleté děti, a připravuje se takový projekt v Nišovicích u Volyně,“ vyjmenovává.
Obce volí tuto alternativu i proto, že můžou od ministerstva práce a sociálních věcí získat na zřízení dětské skupiny dotaci.
Související
-
Když spadnou, tak do trávy. Navíc jsou v lesních školkách děti méně nemocné, říká provozovatel
Nižší nemocnost, dlouhý pobyt dětí venku, přirozený rozvoj osobnosti i pěstování hezkých mezilidských vztahů. To vše slibují lesní mateřské školy, kterých v Česku přibývá.
-
V příhraničních Slavonicích děti už ve školce mluví německy. Počátky výuky byly plné improvizace
S výukou angličtiny často děti začínají už v mateřské škole. Ve Slavonicích se ale jako první seznamují s němčinou. To proto, aby porozuměly svým nejbližším sousedům.
-
Víc prostoru i moderní vybavení. Děti ve Svaté Maří u Vimperka mají novou školku
Třetím týdnem chodí děti ve Svaté Maří u Vimperka do úplně nové mateřské školy. Původní prostory už byly nevyhovující, obec proto s pomocí dotace vybudovala moderní zázemí.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Youtubeři by registraci neměli ignorovat, ale odmítnout. Rada vykládá zákon přehnaně, míní senátorka
-
Před zatčením policie lidi brutálně bije a nahání je do stanic metra i kostelů, popisuje protesty Gruzínka
-
Schodek 241 miliard korun a vyšší platy v justici. Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok
-
Výzkumníci zjistili totožnost více než 300 ukrajinských dětí deportovaných do Ruska