Příběhy mladých sudetských Němců vypráví Svědkové lidskosti v Jihočeském muzeu
V Českých Budějovicích má zastávku putovní výstava Svědkové lidskosti. Autoři ji věnovali osudům sudetských Němců, kteří zahynuli v koncentračních táborech a na popravištích Třetí říše.
Výstava je nyní k vidění v Jihočeském muzeu a připomíná příběhy deseti lidí, kteří se narodili a působili jako kněží, faráři nebo řádové sestry v příhraničních oblastech tehdejšího Československa.
Českobudějovická zastávka Svědků lidskosti je spojená s osudem Engelmara Unzeitiga. Ten na začátku války působil jako katolický kněz v dnes zaniklé vesnici Zadní Zvonková na hranici s Rakouskem.
Ve svých kázáních opakovaně napadal nacismus, pronásledování Židů a katolické církve. „Působil půl roku velmi aktivně a velmi přesvědčivě, takže se stal objektem místních udavačů, fanatiků nacismu a v dubnu 1941 byl zatčen a šel do Dachau,“ říká jeden z autorů výstavy, historik Jan Stříbrný.
Tam se po čtyřech letech jeho životní příběh uzavřel na konci zimy 1945. „Pomáhal těm nejslabším, popíral hrozbu vůči sobě. Když tam vypukl masivní tyfus, přihlásil se mezi kněze, kteří šli pomáhat do tyfem zamořených bloků, a samozřejmě se poměrně brzy nakazil. Zemřel 2. března 1945 a opravdu s ním šlo to velké slovo, že to byl Anděl z Dachau,“ dodává Jan Stříbrný.
Rukování do Wehrmachtu a děsivě zmanipulované volby čekaly Čechy, kteří zůstali v zabraných Sudetech

Na přelomu září a října 1938 zabralo nacistické Německo po podpisu Mnichovské dohody jihočeské pohraničí. Některé oddíly Stráže obrany státu a Československé armády se ještě snažily vzdorovat, ale zabírání našeho území postupovalo.
Při vstupu do expozice Svědkové lidskosti návštěvníci nejprve projdou branou s informacemi o tématu sudetoněmeckého odporu. Dále uvidí fotografie a sloupy s příběhy.
Naproti symbolické bráně je pult připomínající oltář. Na něm jsou jména dalších zhruba 600 obětí. „Odtud se díváme na celou výstavu a vidíme deset mladých lidí, kněze, dvě řádové sestry, laiky, najednou jsme součástí všech těch příběhů. Stojany jsou vysoké 180 centimetrů, a když se potom díváme lidem do tváře, výstava na nás působí dost emocionálně,“ komentuje spoluautorka Eva Engelhardt.
Výstava Svědkové Lidskosti zůstane v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích do konce listopadu.
Související
-
Třeboňské gymnázium vzdalo hold studentům, kteří se stali obětí holocaustu
Vestibul gymnázia v Třeboni zdobí nová pamětní deska s pěti jmény obětí druhé světové války. Lidé si tak můžou připomenout studenty, kteří se stali oběťmi holocaustu.
-
Jihočeši popravení nacisty skončili v rybníce Vítek. Jejich popel sypali ze známého mostu
Historický most přes rybník Vítek u Třeboně je známý z filmů, například v pohádce Byl jednou jeden král z něj sypali sůl. Váže se k němu ale i jedno válečné tajemství.
-
Nacisté odvlekli z Budějovic přes 900 židů, vrátilo se jich 28. Po komunitě dnes zůstal jen hřbitov
27. ledna si připomínáme Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Právě 27. ledna 1945 byl osvobozen nacistický koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Válečné plány USA se omylem dostaly k novináři. Trumpův poradce ho přidal do skupinového chatu
-
Trump jedná s Putinem i proto, že Spojené státy hledají spojence proti Číně, míní historik Hlaváček
-
Sparta vyřadila obhájce titulu Třinec. Pražané jsou po Pardubicích druhým semifinalistou extraligy
-
Ekologická škoda v Hustopečích násobně překročí sto milionů. Zeminu pod kolejištěm je třeba odtěžit