Preventivní prohlídky mohou předejít rakovině děložního čípku

22. leden 2009

1000 žen ročně v Česku onemocní rakovinou děložního čípku. 400 z nich téhle nemoci bohužel podlehne. I na to má upozornit Evropský týden prevence rakoviny děložního čípku, který se v těchto dnech koná po celé Evropě. Jeho smyslem je poskytnout ženám a dívkám informace o rakovině děložního čípku a o možnostech prevence tohoto onemocnění.

Pro včasný záchyt karcinomu děložního čípku je důležité, aby ženy minimálně jednou ročně absolvovaly preventivní gynekologickou prohlídku.

Rakovinu čípku, která postihuje především ženy v období plodnosti, gynekolog mnohdy rozpozná ještě v předrakovinném stadiu, připomíná Miluše Dolečková z Onkologického oddělení Nemocnice v Českých Budějovicích: "Karcinom děložního čípku má jednu velkou výhodu, že je velice dobře přístupný, přehledný a dobře vyšetřitelný, takže se onkologická prevence velice dobře nabízí. Současné možnosti opakovaných cytologických stěrů by měly přinášet opravdu úspěch, jde pouze o to, aby žena na vyšetření vůbec přišla."

Pro ženy a dívky, které ještě nezačaly sexuálně žít, lékaři jako ochranu před karcinomem děložního čípku doporučují očkování. Jeho spolehlivost je podle lékařů asi osmdesátiprocentní.

Spustit audio