Před osmdesáti roky se narodil známý a oblíbený bavič, zpěvák, autor i trumpetista Luděk Nekuda
Byl to neobyčejný nadaný kumštýř jako textař, scenárista, moderátor, humorista, herec, trumpetista i dobrý zpěvák. 10. říjen je dnem nedožitých osmdesátin rodilého Ostravana Luďka Nekudy.
Na začátku šedesátých let založil s Pavlem Veselým a dalšími v Ostravě Divadélko Pod okapem, kde na sebe upozornil jako trumpetista, zpěvák a hlavně jako autor. V tomto kabaretu působili později známí lidé jako Jiří Vimmer nebo Tomáš Sláma. A ještě než přešel Luděk Nekuda do Prahy, objevoval se v pořadech ostravského televizního studia, kde měl i vlastní recitál, a stačil coby zpěvák natočit dost písniček pro ostravský rozhlas.
Už v šedesátých letech Luděk Nekuda hostoval v Semaforu a na začátku sedmdesátých let se nastálo přestěhoval do Prahy a stal se naplno rozhlasákem. Byl redaktorem i moderátorem Mikrofóra i Dobrého jitra na stanici Praha.
A sedmdesátá léta, to jsou časy Luďka Nekudy s populární kapelou Rangers, respektive tehdy Plavci. Jejich koncerty nápaditě konferoval, hrál s kapelou na trubku, připravoval televizní seriály Plavců a také psal texty k písničkám jako Najdi tón, Drak od bílé skály nebo Vánoční kapela.
Autorem hudby k poslední zmíněné písni je Jiří Veisser, jeden z Rangers a v současnosti Jihočech, který takto v pořadu zavzpomínal: „Luděk Nekuda se narodil ve stejný den jako můj otec. Tedy ve znamení Vah. Proto si to dodnes pamatuju. Na rozdíl od mého táty, který byl nerozvážný, byl Luděk naopak uvážlivý. Byl to skvělý parťák a patřil do kapely. Konferoval naše koncerty a psal některé texty a taky je interpretoval jako třeba neuvěřitelným způsobem písničku Můj pes suverén.“
Čtěte také
Spolu s rodilým Jihočechem Jiřím Císlerem exceloval Luděk Nekuda v oblíbeném pořadu Sešlost Československé televize, kde se mimochodem stal v roce 1980 dramaturgem hlavní redakce zábavných pořadů, a rozdával hojně radost z nevtíravého, vkusného, jazykově hravého a osvěžujícího humoru, dnes tak vzácného. Pohotově a velmi vtipně Luděk Nekuda konverzoval s pozvanými hosty, s nimiž si i zazpíval, například s Milošem Kopeckým v Sešlosti z roku 1987 písničku Pozvěte mě, slečno, dále.
Svou televizní Sešlost Luděk Nekuda připravoval velice rád. Scénář dvanácté epizody mu však cenzorský dohled neschválil. Luďka Nekudu to velice naštvalo, hněv mírnil alkoholem a nešťastně upadnul na schodech v domě, kde bydlel. Tato nehoda se mu stala osudnou a 10. března roku 1988 v pouhých 45 letech zemřel.
Na tohoto velice talentovaného muže zavzpomínáme pod Světly ramp jeho písničkami, známými i zapomenutými. A také jeho nahrávkou vtipného songu s výrazným německým akcentem Říkej mi Klaus z českobudějovického rozhlasového studia, v níž se v osmdesátých letech Luděk Nekuda autorsky i při natáčení sešel s českobudějovickým písničkářem Karlem Peterkou, jenž se objevoval i v jeho Sešlostech.
Související
-
Andělé jsou s námi a mohou vás chránit i v písničkách
„Andělíčku můj strážníčku, opatruj mi dušičku, aby vždycky hodná byla. Pánu Bohu se líbila.“ Na svátek svatých andělů strážných mají písničková Světla ramp andělskou zář.
-
Pavlína Jíšová zpívala se skupinami Sem Tam, Žalman & spol., Nezmaři i Weekend s Michalem Tučným
„Já mám k budějovickému rozhlasu silný vztah už od dětství, kdy jsem chodila do dětského rozhlasového dramatického kroužku, v němž jsem i zpívala,“ vzpomíná Pavlína Jíšová.
-
Písničková pohlednice z Francie třeba s France Gall, která se proslavila Voskovou panenkou
Ella, elle´la. To byl před 35 roky velký francouzsky zpívaný hit. Tuto písničkovou poctu Elle Fitzgerald a zároveň protest proti rasismu nahrála zpěvačka France Gall.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka