Praktici, pediatři a hlavně zubaři chybí v obcích i městech. Pomoci mají dotační programy
Sehnat zubaře je pro mnoho lidí čím dál větší problém. Lékaři odcházejí do důchodu a jejich ordinace často nikdo nepřevezme. Jihočeský kraj chce společně s městy a obcemi situaci změnit. Pomoci mají dotační programy, které do regionu přivedou nové kvalitní doktory.
Podle táborského místostarosty Martina Maredy je hlavním problémem to, že nedochází ke generační obměně lékařů. „Pokud nepřilákáme v nejbližších letech do Tábora dostatečný počet doktorů, a to stomatologů, pediatrů i všeobecných praktiků, může dojít k výrazné nedostupnosti primární zdravotní péče,“ říká.
Město si proto nechalo zpracovat analýzu, podle které bude v příštích pěti letech nutné, aby do Tábora přišlo alespoň deset nových zubařů. Přilákat je má nový systém benefitů a pobídek, mezi které patří přidělení bytu.
„Jeden dotační titul by se měl týkat stipendijní podpory studentům, kteří studují zubní lékařství na fakultě. A druhý dotační titul bude nějaká bezúročná půjčka nově příchozím doktorům, díky níž by si mohli například zařídit ordinaci,“ upřesňuje Martin Mareda.
V současné době na jihu Čech působí ve věkové kategorii nad 60 let 35 procent dentistů. „Těch možností, jak to řešit, není moc,“ konstatuje vedoucí odboru zdravotnictví Jihočeského kraje Petr Studenovský.
Čtěte také
Pomoci podle něj má i krajský program pobídek a dotací. „V současné době je tam motivační bonus ve výši 600 tisíc korun a ještě možnost po dobu pěti let hradit hypotéku, nebo náklady spojené bydlením ve výši 15 tisíc měsíčně, což dá přibližně 900 tisíc. Takže dohromady je to milion a půl,“ připomíná. Za důležitý považuje i aktivní přístup samotných měst a obcí, kde lékaři schází.
To potvrzuje Jaroslav Větrovský, starosta Mladé Vožice, kde se podařilo obsadit oba uvolněné zubařské obvody. „Dávali jsme poměrně významnou bezúročnou půjčku na vybavení ordinace a velkou motivací bylo i to, že obvody ve Vožici byly dlouhodobě neobsazeny, potřeba stomatologické péče byla značná, což znamená téměř stoprocentní jistotu uzavření smluv se zdravotními pojišťovnami,“ popisuje.
Pobídky a dotační programy jsou určené i pro lékaře ze zahraničí, především ze Slovenska. Zároveň mají motivovat české doktory pracující v zahraničí, aby se vrátili do Česka.
Související
-
Obce na Novohradsku byly rok bez praktického lékaře, teď ordinace provozuje soukromá společnost
Obsadit místa lékařů na Novohradsku se daří jen těžko. Své o tom ví v Benešově nad Černou i v okolních obcích. Bez praktického lékaře byli rok. Příběh má ale šťastný konec.
-
Dětská pohotovost v Českých Budějovicích by měla znovu pravidelně fungovat
Problémy s provozem dětské pohotovosti v Budějovicích by se už neměly opakovat. Přislíbil to hejtman. Nemocnici se opakovaně nedařilo službu obsadit ambulantními lékaři.
-
Lékaři už nevypisují formuláře a pacienti neobchází několik míst. Neschopenky jsou teď elektronické
První měsíc fungování má za sebou systém elektronických neschopenek. Počty vydaných neschopností odpovídají průměru a lékaři využívají e-neschopenky z více než 95 procent.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Putin je teď sám se sebou spokojený. Chce se už jen zapsat do dějin, míní ruská novinářka
-
Rakousko chce v reakci na útok ve Villachu nastolit nulovou toleranci pro žadatele o azyl, uvádí Šustr
-
Američtí zástupci odlétají do Saudské Arábie. Jednat budou o konci války na Ukrajině
-
Evropa musí mít co nabídnout. Bez toho ji USA k jednání o příměří nepřizvou, říká Landovský