Poslední neděle v březnu přináší změnu času. Je to pozůstatek doby, kdy bylo třeba šetřit svíčkami
Přechod ze středoevropského času na letní středoevropský je vždy stanoven na poslední neděli v březnu. Letos nás tedy čeká 31. března. Čas se posouvá ve dvě hodiny v noci o hodinu dopředu, na třetí hodinu. Objektivní důvody k tomu ale už moc nemáme.
„Změnu času vymyslel americký státník a přírodovědec Benjamin Franklin, aby se ušetřily svíčky. A od toho už jsme dneska opravdu vzdáleni, spíš to citlivějším a vnímavějším lidem přináší zdravotní problémy,“ podotýká jihočeská astronomka Jana Tichá.
Podle statistik se dokonce v týdnu po změně času zvyšuje počet dopravních nehod. „Může vznikat i lehký chaos v jízdních řádech. Třeba ve Spojených státech je legrační, že každý stát unie si může vybrat termín změny času kdykoli na jaře, takže při přejezdu mezi jednotlivými státy, to vyvolává zmatky,“ dodává Jana Tichá.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.