Poslední neděle v březnu přináší změnu času. Je to pozůstatek doby, kdy bylo třeba šetřit svíčkami

24. březen 2024

Přechod ze středoevropského času na letní středoevropský je vždy stanoven na poslední neděli v březnu. Letos nás tedy čeká 31. března. Čas se posouvá ve dvě hodiny v noci o hodinu dopředu, na třetí hodinu. Objektivní důvody k tomu ale už moc nemáme.

„Změnu času vymyslel americký státník a přírodovědec Benjamin Franklin, aby se ušetřily svíčky. A od toho už jsme dneska opravdu vzdáleni, spíš to citlivějším a vnímavějším lidem přináší zdravotní problémy,“ podotýká jihočeská astronomka Jana Tichá.

Podle statistik se dokonce v týdnu po změně času zvyšuje počet dopravních nehod. „Může vznikat i lehký chaos v jízdních řádech. Třeba ve Spojených státech je legrační, že každý stát unie si může vybrat termín změny času kdykoli na jaře, takže při přejezdu mezi jednotlivými státy, to vyvolává zmatky,“ dodává Jana Tichá.

autor: Ivan Mls
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.