Jarní rovnodennost nastává koncem března, od toho okamžiku jsou dny delší než noci

10. březen 2024

Březen je měsícem jara a na jeho konci nastává jarní rovnodennost. Obvykle se uvádí datum 21. března, ale jak připomíná astronomka Jana Tichá, přesný okamžik se posouvá. Letos jarní rovnodennost nastane 20. března ve 4:06 hodin středoevropského času.

„Jarní rovnodennost je chvíle, kdy Slunce po ekliptice, po svojí zdánlivé dráze na obloze, doputuje na průsečík s nebeským rovníkem. Tomu průsečíku se říká jarní bod. A protože průsečíky jsou dva, máme jarní a podzimní bod,“ říká Jana Tichá.

Jarní bod se používá jako začátek astronomických souřadnic na obloze. Označuje se značkou pro znamení Berana, protože před dvěma tisíci lety, kdy vznikal juliánský kalendář, se Slunce skutečně v té době nacházelo v souhvězdí Berana.

O jarní rovnodennosti je slunce 12 hodin nad obzorem a 12 hodin pod obzorem. „Den je tedy stejně dlouhý jako noc, proto rovnodennost. Od té chvíle se postupně prodlužují dny a zkracují noci, a to až do letního slunovratu,“ doplňuje Jana Tichá.

autor: Ivan Mls
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.