Poslali králíky z klobouku hrát hokej. Pak už jen doufáte, že všechno klapne, říká režisér Libor Adam
Začínal v reklamkách, odtud se dostal k umění. Dnes má Jihočech Libor Adam za sebou celovečerní filmový debut Můj příběh – o oběti domácího násilí, popálené baletce, s Vlastinou Svátkovou v hlavní roli. Také napsal knížku Regi: Dokud dýchám, žiju, která popisuje skutečný osud těžce zraněného elitního vojáka.
Libor Adam ale třeba i spolurežíroval zahájení mistrovství světa v ledním hokeji 2015 v Praze. „Jestli jste viděli ceremoniál v televizi, tak si možná vybavíte králíky z klobouku Boba a Bobka, jak v O2 areně přiletěli tím obrovským kloboukem, dosedli na ledovou plochu, vyskočili, zahráli si hokej, skočili zpátky do klobouku a zase odletěli. To byla práce týmu, kde jsem byl producentem a druhým režisérem,“ vzpomíná.
Celé mistrovství tehdy provázely i krátké televizní klipy s králíky z klobouku. „Byly to animované fauly a různé injektáže do vstupů, které měly přiblížit hlavně dětem, jak se má, respektive nemá hokej hrát,“ vypráví Libor Adam. „Vyráběli jsme to pro Českou televizi a v tomto případě jsem byl producentem a režisérem spotů,“ dodává.
Čtěte také
Přenos pro něj byl obrovským zážitkem a velkou zkušeností, kterou se podaří získat jednou za život. „Nedokážete si představit to napětí, protože to dáte jenom jednou. Jde o přímý přenos, na který kouká v O2 areně 17 tisíc lidí a navíc se to přenáší do všech televizí, co odebíraly signál. Prý to tehdy souběžně mohlo vidět po celém světě až 300 milionů diváků,“ líčí.
I v dospělém chlapovi je v takovou chvíli malá dušička. „Půl roku jsme to trénovali, půl roku jsme to připravovali, byla to neskutečná práce obrovského týmu lidí. A všichni pak odvedli stoprocentní výkon,“ říká, „ale je to tak, že v ten moment už si jenom sednete na tribunu a říkáte si: Tak, teď to, teď tohle... A doufáte, že všechno klapne. A to se stalo. Bylo to nádherné.“
Celý rozhovor se scenáristou, režisérem a spisovatelem Liborem Adamem si poslechněte online.
Související
-
Na kriminálky kouká hodně žen, tak musí být jedna i mezi vyšetřovateli, říká producent Místa zločinu
Už se vraždilo a kradlo v Plzni a Ostravě, teď jsou na řadě České Budějovice. Další řada kriminálního seriálu České televize Místo zločinu se odehrává na jihu Čech.
-
Herectví mi nevymlouvali, ale já jsem paličatá a tvrdohlavá, směje se Petra Nesvačilová
Můžete ji znát z filmů Pusinky, František je děvkař nebo Hodinu nevíš. Herečka Petra Nesvačilová ale také režíruje a získala ocenění i za svou dokumentární tvorbu.
-
Začínali v maringotce, teď mají speciální auta. Kinematograf bratří Čadíků promítá už 30 let
Josef Čadík starší založil kdysi s bratrem Pavlem Kinematograf bratří Čadíků. Jejich cesty se v průběhu let rozešly, ale promítací vozy jedou dál. Letos už třicátou sezónu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka