Pořadatelská agentura adventních trhů požaduje náhradu loňského ročníku, který se kvůli koronaviru nemohl odehrát. Rada města její žádost zamítla, je ale otevřená k dalšímu jednání

25. únor 2021 13:45
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Adventní trhy v Českých Budějovicích

Koronavirus znemožnil konání několika kulturních akcí včetně loňského ročníku adventních trhů v Českých Budějovicích. Pořadatelská agentura Art4Promotion teď po radnici žádá náhradu. S městem má uzavřenou koncesní smlouvu na pořádání trhů do konce letošního roku. Kvůli zrušenému ročníku by jí chtěla prodloužit o jeden rok. Podle vedení města ale takové řešení neumožňuje zákon.

Podle jednatele agentury Rudolfa Stříteckého nešlo přípravu adventních trhů zrušit vzhledem ke koncesní smlouvě, a to i přesto, že kvůli zhoršení epidemiologické sitace v říjnu byla minimální šance akci během Vánoc uspořádat.

Čtěte také

„Kdyby to byla jenom naše akce a nebyli bychom vázáni žádnou smlouvou, pak ano, dva, tři měsíce před akcí uznáme, že už nemá cenu investovat čas a peníze do příprav a celou akci zrušíme. U této akce si to nemůžeme dovolit právě z důvodu plnění koncesní smlouvy, protože pak by se mohlo stát to, že se situace změní a my nebudeme připraveni,“ vysvětluje Rudolf Střítecký.

Firma se teď navíc kvůli koronaviru dostala do existenčních potíží. I to je jeden z důvodů, proč žádá o náhradní ročník.

„Nechceme nic navíc, pouze bychom jeden zrušený ročník nahradili novým ročníkem,“ dodává mimo jiné Rudolf Střítecký.

Město nevylučuje další jednání

Rada města na svém posledním zasedání ale žádost neschválila. Agentura žádala o uzavření dodatku ke koncesní smlouvě. Podle náměsta primátora Juraje Thomy z hnutí Občané pro Budějovice takový postup zákon o veřejných zakázkách neumožňuje:

„Podstatnou součástí smlouvy je doba trvání koncese, tu nelze dodatkem měnit, čili město nemohlo ani nic jiného, než konstatovat, že bohužel, tato cesta schůdná není.“

Vedení města navíc dodává, že kvůli koronaviru bylo nutné zrušit desítky jiných akcí. Přesto nevylučuje případná další jednání k hledání dalších právních cest.

Radnice se s agenturou dostala v nedávné době do sporu hned dvakrát. Nejprve kvůli prominutí poplatku za parkování na náměstí Přemysla Otakara II v době předloňského adventu. Poté se naopak vedení města dožadovalo vrácení poloviny dotace na festival Vltava žije 2019. Společnost v obou případech nakonec městu ustoupila a na soud nedošlo.

Celou reportáž Matěje Vodičky si poslechněte online, nebo si ji stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.

Spustit audio