V létě nás zachránili čeští turisté, bojujeme o přežití, říká ředitelka Egon Schiele Art Centra v Českém Krumlově

23. únor 2021 10:07
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výstavu děl umělkyně, která si říká TOY_BOX, nabízí Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově. Výtvarnice sem přenesla svou zkušenost se streetartem a zachytila zážitky z pobytu v Krumlově

Soukromá muzea a galerie bojují o přežití. Ztrátu ve výši tři miliony korun hlásí za loňský rok Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově. Kulturní centrum zachránili v létě hlavně čeští turisté. Soukromá galerie je teď stejně jako všechny ostatní zavřená.

Egon Schiele Art Centrum je stejně jako ostatní kulturní instituce v těchto dnech zavřené. V sálech jsou ale stále díla malířky Aleny Anderlové nebo japonského sochaře jménem Tets Ohnari.

Ředitelka Hana Jirmusová Lazarowitz upozorňuje, že v hlavní letní sezoně galerii zachránili hlavně čeští návštěvníci. Od září už šla ale návštěvnost Egon Schiele Art Centra rapidně dolů:

„Pak jsme měli otevřeno ještě 14 dní v prosinci, ale to byla velká slabota. V žádném případě jsme nevydělali na provoz. Musíte platit elektriku, plyn, žádný z velkých společností vám neudělá žádnou úlevu.”

Ředitelka Egon Schiele Art Centrum Hana Jirmusová

Až do listopadu se Hana Jirmusová Lazarowitz bála kvůli finanční nejistotě zatopit. Na mzdy zaměstnanců čerpá ředitelka centra prostředky z programu Antivirus. V galerii pracuje v současnosti 11 stálých zaměstnanců. K propouštění zatím nesáhla.

„Když mi odešla paní asistentka na mateřskou, tak jsem novou nevzala. Paní, která tady byla na úklid, také odešla sama, tyhle dvě jsem nenahradila,“ naznačuje ředitelka Schiele Centra s tím, že naopak řada stálých spolupracovníků, kteří neměli stálé smlouvy, ale pro centrum nějakým způsobem pracovali a ti sami navrhli, že budou zatím pomáhat i zadarmo.

Dodává, že kulturní centrum se teď nachází ve stavu hibernace. Na budoucí návštěvnosti se podepíše podle ní i proměna turistů v Českém Krumlově. Jirmusová věří, že návštěvníci díla, která byla na loňských výstavách, letos ještě alespoň na pár dní uvidí:

„Myslím si, že nebude špatná návštěvnost, až se to rozvolní a lidé se nebudou bát. Asijská klientela v posledních letech zachraňovala tu mimosezónu, to znamená, že jsme mohli mít otevřeno nepřetržitě i v zimě," přemýšlí Hana Jirmusová Lazarowitz.

V o něco jiné situaci je soukromá Komorní galerie U Schelů v Českých Budějovicích. Sídlí totiž ve vlastních prostorách a nemá žádné stále zaměstnance, popisuje majitelka Alena Schelová:

„Nárok na kompenzace mám, od 27. prosince do 14. února dostávám pětistovku na den. Mám otevřené výlohy, musím topit, platit internet, eletřinu, režie vychází i bez nájmu na něco přes deset tisíc korun měsíčně.“

Obě galerie už plánují program na jaro. V Českém Krumlově by měl vystavovat například malíř Michael Rittstein.

Celou reportáž Petra Kubáta si poslechněte online, nebo si ji stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů. A poslechněte si i následující audiozáznam z Tábora:

Muzeum čokolády v Táboře

Soukromá muzea a galerie bojují o přežití. Na rozdíl od krajských anebo státních kulturních institucí zůstávají po celou dobu nouzového stavu téměř bez vládní podpory. Platí to i o Muzeu čokolády v Táboře, kde ale současnou situaci zároveň vnímají jako příležitost k určitému restartu. Poslechněte si i reportáž Jana Kopřivy z Tábora:

Čokoládová figurýna Jaromíra Jágra
Spustit audio