Ponožky v sandálech. Ano, nebo ne? Co na věčné české téma říká etiketa?

1. březen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ponožky v sandálech

Návod na etiketu. Tak zní název rubriky, která je od začátku roku součástí víkendového odpoledního vysílání Českého rozhlasu České Budějovice. Snaží se připomenout různá pravidla společenského chování a přispět tak ke zlepšení mezilidských vztahů.

Odborným garantem rubriky je Alena Špačková z Teologické fakulty Univerzity Karlovy, která kromě jiného vyučuje etiketu a školí v komunikaci a vystupování.

Když mluví dospělí, dítě mlčí. Dnes už to neplatí

Etiketa se podle ní samozřejmě vyvíjí v čase. „Když jsem byla dítě, tak jsem se například nesměla zapojit do rozhovoru, protože mě vychovávali v tom, že kdy mluví dospělí, tak děti mlčí. Dnešní doba je jiná a dítě je rovnoprávný partner. Nebo když dřív žena kouřila na veřejnosti, tak to znamenalo, že je takzvaně lehčí, dnes to tak nevnímáme,“ popisuje.

Mění se také pravidla pro oblékání. V současné době už je přípustné obléct do společnosti džíny, pokud k nim muž sladí sako a má kvalitní boty, které barvou odpovídají opasku. Celkově se uvolňuje styl života, což se projevuje i v oblečení.

Všechno by se však podle Aleny Špačkové uvolňovat nemělo. „Buď mám košili s rozhalenkou bez kravaty, nebo mám košili zapnutou ke krku a kravatu uvázanou. Ne, jak to občas vidíme v televizi, rozepnutý knoflíček a povolenou kravatu. To pořád ještě uráží, dehonestuje toho, s kým se bavíme,“ připomíná.

Odbornice na etiketu Alena Špačková a moderátorka Ivana Šimánková připravují pořad Návod na etiketu

Vnímání společenských pravidel se samozřejmě může lišit a každý má normu někde jinde. „Rozhodující ale je, že pravidla tu pořád ještě jsou, a co když na nich někdo na nich lpí… Etiketa není zákon, ale porušováním se třeba zbytečně vyčlením ze společnosti, o jejíž přízeň stojím,“ varuje.

Změnila se role mužů a žen. Ženy už dávno nejsou pouhou okrasou mužů, ale mají stejná práva. Mohou pozvat partnera do restaurace a zaplatit útratu. „Pořád ale dělá lepší atmosféru, když žena nechá muže, aby jí pomohl z kabátu, odsunul židli a podobně. Dopřejme těm mužům cítit se důležití,“ radí odbornice na etiketu.

Chcete nosit ponožky v sandálech? Můžete ztratit sociální body

Věčným českým tématem jsou ponožky v sandálech. Co na to etiketa? „Řešme to v souvislosti s kalhotami, které oblékáme. Sandály nosíme k šortkám, tudíž bez ponožek. K dlouhým kalhotám nosíme pevné boty s ponožkami. Když je teplo a máme ležérnější oblečení, tak můžeme obout mokasíny, do kterých se také ponožky nenosí,“ říká Alena Špačková.

Na námitky, že ponožky v sandálech jsou pohodlné a praktické, reaguje slovy, že v etiketě není nikdy nic nutné a je na muži, aby zvážil všechna rizika. „Jestli se bude ucházet o dámu, které se líbí pravidlo o nenošení ponožek do sandálů, pak ztratí sociální body. Pokud s tím dáma nemá problém, tak to není třeba řešit,“ dodává.

Asi každý zná pravidlo, že bychom měli v hromadné dopravě pustit sednout staršího člověka. Mnohdy se ale stává, že osoba místo odmítne a zůstane stát. „Když uvolníme místo starší nebo významnější osobě, tak ona ho má přijmout, i kdyby jela jen polovinu stanice, protože tím dává najevo úctu. Úcta má být vzájemná,“ uzavírá Alena Špačková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová