Ponožky v sandálech. Ano, nebo ne? Co na věčné české téma říká etiketa?

1. březen 2018

Návod na etiketu. Tak zní název rubriky, která je od začátku roku součástí víkendového odpoledního vysílání Českého rozhlasu České Budějovice. Snaží se připomenout různá pravidla společenského chování a přispět tak ke zlepšení mezilidských vztahů.

Odborným garantem rubriky je Alena Špačková z Teologické fakulty Univerzity Karlovy, která kromě jiného vyučuje etiketu a školí v komunikaci a vystupování.

Když mluví dospělí, dítě mlčí. Dnes už to neplatí

Etiketa se podle ní samozřejmě vyvíjí v čase. „Když jsem byla dítě, tak jsem se například nesměla zapojit do rozhovoru, protože mě vychovávali v tom, že kdy mluví dospělí, tak děti mlčí. Dnešní doba je jiná a dítě je rovnoprávný partner. Nebo když dřív žena kouřila na veřejnosti, tak to znamenalo, že je takzvaně lehčí, dnes to tak nevnímáme,“ popisuje.

Mění se také pravidla pro oblékání. V současné době už je přípustné obléct do společnosti džíny, pokud k nim muž sladí sako a má kvalitní boty, které barvou odpovídají opasku. Celkově se uvolňuje styl života, což se projevuje i v oblečení.

Všechno by se však podle Aleny Špačkové uvolňovat nemělo. „Buď mám košili s rozhalenkou bez kravaty, nebo mám košili zapnutou ke krku a kravatu uvázanou. Ne, jak to občas vidíme v televizi, rozepnutý knoflíček a povolenou kravatu. To pořád ještě uráží, dehonestuje toho, s kým se bavíme,“ připomíná.

Vnímání společenských pravidel se samozřejmě může lišit a každý má normu někde jinde. „Rozhodující ale je, že pravidla tu pořád ještě jsou, a co když na nich někdo na nich lpí… Etiketa není zákon, ale porušováním se třeba zbytečně vyčlením ze společnosti, o jejíž přízeň stojím,“ varuje.

Změnila se role mužů a žen. Ženy už dávno nejsou pouhou okrasou mužů, ale mají stejná práva. Mohou pozvat partnera do restaurace a zaplatit útratu. „Pořád ale dělá lepší atmosféru, když žena nechá muže, aby jí pomohl z kabátu, odsunul židli a podobně. Dopřejme těm mužům cítit se důležití,“ radí odbornice na etiketu.

Chcete nosit ponožky v sandálech? Můžete ztratit sociální body

Věčným českým tématem jsou ponožky v sandálech. Co na to etiketa? „Řešme to v souvislosti s kalhotami, které oblékáme. Sandály nosíme k šortkám, tudíž bez ponožek. K dlouhým kalhotám nosíme pevné boty s ponožkami. Když je teplo a máme ležérnější oblečení, tak můžeme obout mokasíny, do kterých se také ponožky nenosí,“ říká Alena Špačková.

Na námitky, že ponožky v sandálech jsou pohodlné a praktické, reaguje slovy, že v etiketě není nikdy nic nutné a je na muži, aby zvážil všechna rizika. „Jestli se bude ucházet o dámu, které se líbí pravidlo o nenošení ponožek do sandálů, pak ztratí sociální body. Pokud s tím dáma nemá problém, tak to není třeba řešit,“ dodává.

Asi každý zná pravidlo, že bychom měli v hromadné dopravě pustit sednout staršího člověka. Mnohdy se ale stává, že osoba místo odmítne a zůstane stát. „Když uvolníme místo starší nebo významnější osobě, tak ona ho má přijmout, i kdyby jela jen polovinu stanice, protože tím dává najevo úctu. Úcta má být vzájemná,“ uzavírá Alena Špačková.

Spustit audio