Planety se v prosinci předvedou. Bez dalekohledu uvidíte Merkur, Venuši, Mars, Jupiter i Saturn

18. prosinec 2022

Všech pět planet viditelných pouhým okem je možné pozorovat na noční obloze v druhé polovině prosince. „Večer nízko nad jihozápadním obzorem zahlédnete planetu Merkur jako takovou jasnější hvězdičku,“ popisuje jihočeský astronom Miloš Tichý.

Koncem měsíce končí neviditelnost Venuše, které dosud zanikala ve sluneční záři. „Venuše bude vidět večer nad jihozápadním obzorem. Po celou noc nám krásně svítí Mars, ten je v opozici se Sluncem, takže ho vidíme od večera do rána,“ dodává Miloš Tichý.

Jupiter je pak podle něj možné pozorovat v první polovině noci. „Můžete se krásně kouknout na galileovské měsíce a pruhovanou planetu. A nejkrásnější planeta Saturn je večer vysoko nad jihozápadním obzorem,“ dodává.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.