Písničky na oslavu kulatin osobností dechovky a folkloru a ještě něco navíc

1. únor 2024

V prvních únorových Dechovkovinkách oslavíme šedesátiny hudebního skladatele a zároveň kapelníka Lácaranky Pavla Svobody. Kulatiny oslaví i dvě dámy: bývalá zpěvačka Podhoranky Marie Štanglová a vedoucí souboru Doudleban Marcela Smutková.

Ohlédneme se za nedávnými devadesátinami stále činného pražského hudebního skladatele Antonína Tichého a opět připomeneme blížící se 100. výročí narození nejznámějšího jihočeského skladatele dechovky Ladislava Kubeše. Pořad zakončíme vzpomínkou na skladatele Václava Vačkáře, od jehož úmrtí uběhne 4. února 70 let.

Kromě jmenovaných kapel uslyšíte ještě Lesanku, Budvarku a Jižany. Pořad připravil a k jeho poslechu zve Zdeněk Voráč.

autor: Zdeněk Voráč | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.