Peter Gabriel – So (1986)

14. červenec 2021

Umanutě umělecky svobodná rocková hvězda, tvůrce nevšedních videí, průkopník nových technologií práce se zvukem a obrazem, neúnavný propagátor kultury třetího světa, angažovaný zastánce lidských práv. To všechno je britský zpěvák a skladatel Peter Gabriel.

Syn elektroinženýra Ralpha Partona Gabriela Peter se narodil 13. února 1950. O sedmnáct let později už stál coby zakládající člen u zrodu respektované britské rockové skupiny Genesis, v jejíž sestavě vydržel do roku 1975.

Zásadně tak ovlivnil úvodní etapu její existence, v níž se profilovala jako progresivní rockový band s uměleckými ambicemi. Záhy se však ukázalo, že ostatní kolegové z kapely tíhnou k jednodušší formě projevu, a tak Peter raději zvednul kotvy a vydal se na dráhu sólisty.

Albem „So“ – svojí pátou sólovou studiovou deskou – předběhl dobu o několik koňských délek. Zní výrazně a stále moderně i dnes, 35 let od svého vzniku. Přesvědčit se o tom můžete v pořadu Kulatá muzika.

autor: Martin Schuster | zdroj:
Spustit audio

Související

  • Paul McCartney – Ram (1971)

    V Liverpoolu je muzeum nejslavnější popové kapely hudební historie – The Beatles. Její baskytarista, zpěvák a skladatel Paul McCartney však není žádný muzeální kousek.

  • Nerez a Lucia – Cela (2021)

    V roce 2019 se na hudební scénu vrátila skupina Nerez. Po vpravdě nenahraditelné zpěvačce Zuzaně Navarové si stoupla k mikrofonu Lucia Šoralová.

  • Tom Jones – Surrounded By Time (2021)

    Velšský tygr Tom Jones, zpěvák mohutného barytonu, překročil osmdesátku. A i když už se zdálo, že uzavřel svou bohatou kariéru, máme tu jeho nové album Surrounded By Time.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.