Perchta z Rožmberka prožila své nešťastné manželství v moravském Mikulově

13. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mikulovský zámek a jeho současná podoba

Od svatby s Janem V. z Lichtenštejna se toužila Perchta vrátit zpátky na jih Čech, ale po odchodu z Moravy strávila zbytek života ve Vídni. Své dvě děti přežila.

V pořadu Vltavín se vydáme na další cestu po stopách Rožmberků nejen na jihu Čech, ale také na Vysočině a na jižní Moravě. Když totiž například navštívíte Mikulov a zdejší zámek, světe div se, ale i tato místa mají cosi společného s Rožmberky.

Historička Kristýna Jandová

V Mikulově totiž žila Perchta. Ano, ona slavná jihočeská Perchta z Rožmberka, kterou mají lidé spojenou především s rožmberským dominiem, tedy jižními Čechami.

A jak se Perchta dostala na Moravu a jaká vlastně byla?

„Perchta přišla do Mikulova jako manželka mikulovského pána Jana V. z Lichtenštejna. Málo se to ví, ale Perchta prožila v Mikulově tu pro nás nejznámější část svého manželství, které se stalo i základem pověsti, jenž se o Perchtě dodnes traduje,” říká mikulovská historička Kristýna Jandová a dodává:

„Jan z Lichtenštejna totiž Perchtu získal s příslibem vysokého věna, asi tisíc kop grošů. Ale to věno mu nebylo vyplaceno najednou.”

Perchtin otec byl totiž v něčem, čemu dnes říkáme finanční tíseň. Ale víceméně podobně na tom byl i Jan. A to byl jeden z problémů, které pak poznamenaly celý zbytek života Perchty. Své udělaly nejen nalomené vztahy s manželem, ale také tchýní. A pravděpodobně i povaha samotné Perchty. Přece jen byla zvyklejší na honosnější život.

Mikulovské kostýmované prohlídky na nichž je možné zahlédnout i Bílou paní Perchtu

Z tohoto období, tedy let 1449–1470 se zachovalo 32 Perchtiných dopisů otci a bratrům s popisy neradostného života. A stačí asi citace z jednoho z nich, psaného samotnou Perchtou svému otci:

„Protož milý otče, slituj se nade mnú jako otec nad svým dietětem a rozpomeň se na to, milý pane, že jsem se své vuole nevdávala.“

Traduje se, že její manžel Jan nakonec na svém smrtelném loži prohléd, pochopil a žádal ji o odpuštění za to, že jí vpodstatě zničil život. Ale ona už odpustit nedokázala a on ji ze vzteku proklel.

Její portréty najdete například na zámku v Českém Krumlově, v Rožmberku nad Vltavou, v Třeboni, v Telči a Jindřichově Hradci. Ale už ne v Mikulově a většinou není jisté, že je na nich právě ona.

Mikulovské kostýmované prohlídky zámkem, historička Kristýna Jandová zcela vlevo

Perchta zemřela roku 1476 a je pohřbena ve vídeňském kostele Panny Marie v klášteře skotských františkánů v rodinné lichtenštejnské hrobce. Měla dvě děti, syna a dceru, přičem obě dvě přežila.

Ve Vltavínu si Perchtu připomeneme i archívní rozhlasovou nahrávkou. Natočil ji českobudějovický režisér Ludvík Mühlstein s dětmi Dětského dramatického rozhlasového souboru přímo na Rožmberku s někdejším kastelánem Jaroslavem Čásou na začátku července 1993.

Celý Vltavín si můžete poslechnout online tady na webu, nebo si jej stáhnout do svých počítačů a mobilů k pozdějšímu poslechu.

Mikulov, výhled z terasy zámku
autoři: Český rozhlas České Budějovice , Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio