Co jsme se o tolerančním patentu ve škole neučili? Třeba to, že vrchnost si dávala záležet, aby o něm poddaní moc nevěděli

16. únor 2025

V magazínu Vltavín se opět probereme archivními nahrávkami českobudějovické rozhlasové stanice. Těmi, které jsou sice třeba i dvacet a více let staré, ale nezestárly a mají stále co říct.

Co se vám vybaví, když se řekne toleranční patent? Pravděpodobně toto: „Byl to zákonodárný dokument vydaný 13. října 1781 rakouským panovníkem a římskoněmeckým císařem Josefem II. Císař jím umožnil legální existenci dalších tří křesťanských vyznání kromě dosud jediného povoleného římskokatolického.“

To je tradiční citace, kterou jsme se učili ve škole a která se dá běžně najít na internetu. Víc nám o tom pravděpodobně nikdy nikdo neřekl.

A ve Vltavínu přijde na řadu praktická ukázka toho, co zavedení tolerančního patentu v praxi znamenalo. V září roku 2004 natočila redaktorka Hana Soukupová s archivářkou Státního oblastního archivu v Třeboni Laděnou Plucarovou příspěvek o zavádění tolerančního patentu do praxe.

Natáčely nad otevřenou evangelickou matrikou. A už z prvních minut nahrávky je patrné, že mnozí hejtmani si dávali tenkrát velice záležet na tom, aby se o tolerančním patentu mezi poddanými příliš nevědělo.

V další části Vltavínu zůstaneme ještě chvíli v Třeboni a v archivní nahrávce zkusíme společně s Jaroslavem Klímou a Adolfem Kalným vystoupat na radniční věž a rozhlédnout se po městě.

Pokud Třeboň znáte, tak vám možná připadalo vždycky divné, že vedle zámecké lékárny je na náměstí miniaturní park a úzký podchod pod masivní zámeckou stavbou do zámeckého parku. Proč tam je? Vždyť by tam měla být logicky spíše velká středověká brána. Odpověď na tuto, ale i další otázky najdete v nahrávce z roku 1998. 

Někdy ve druhé polovině února, pravděpodobně 26. února, roku 1735 se narodil Josef Rosenauer, autor Schwarzenberského plavebního kanálu.  A toho si připomeneme ve druhé polovině pořadu.

Spustit audio

Související