Pavla Smetanová: Příběhy z olivového ostrova. Vtipné a trefné postřehy z Korfu, kde česká průvodkyně našla před lety nový domov vedle řeckého lékaře

1. září 2023

Pavla Smetanová se v mládí na Korfu zamilovala do svého řeckého muže, povila mu dvě děti a rozhodla se na romantickém ostrově, kterému se přezdívá olivový nebo smaragdový, žít natrvalo. 

Psychologové říkají, že každý přistěhovalec si v nové zemi musí projít pěti fázemi – nejdříve je nadšení, pak přijde stesk po rodné zemi, potom agresivita, sblížení a nakonec integrace. Autorka milých a vtipných postřehů už je na ostrově, který si kdysi zamilovala i rakouská císařovna Sissi, zřejmě dávno integrovaná.

Napsala: Pavla Smetanová
Režie: Lubomír Koníř
Čte: Lenka Šestáková (Krčková)
Připravila: Hana Soukupová
Natočeno v Českém rozhlase České Budějovice.
Premiéra v roce 2010.
 

O svém novém domově napsala hned několik knih – Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně (2009), Korfu bez průvodce (2010) nebo Pod cypřišem se sklenkou ouza (2012). Vnímá krásu a poezii ostrova, vlídnost a pohostinnost místních, ale je toho také dost, co ji na tamním životě „malinko“ irituje. To ale glosuje s laskavým nadhledem.

Pavla Smetanová

Pavla Smetanová (1974) pochází z Valašska. V jedenadvaceti letech začala jezdit po světě jako turistická průvodkyně: pracovala pro cestovní kanceláře ve Španělsku, v Tunisku, na Kanárských ostrovech, v Egyptě, v Dominikánské republice a na řeckém ostrově Korfu, kde trvale žije od roku 1998. Její řecký manžel je lékař. Mají spolu dvě děti.

O svých aktivitách Pavla Smetanová říká:

„Zařizuji a vyřizuji v podstatě cokoliv v oblasti cestovního ruchu na Korfu, píšu knihy i články pro vlastní blog nebo jiné weby, pracuji jako asistentka lékaře, ale mám i mnoho jiných rolí... Pokud mám čas sama na sebe, hraju na klavír, na saxofon, zpívám, čtu, chodím na procházky, plavu, píšu blogy, setkávám se s přáteli, piju víno a pivo a jím dobré jídlo. Na cvičení a nákupy nemám ani čas ani náladu.”

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.