Pandemie odstartovala enormní zájem o dovolenou v karavanu. Na Lipensku vznikají nová místa pro obytné vozy

18. duben 2021 11:45

Na Lipensko míří od loňského léta stále víc karavanů. Turisté se často kvůli koronaviru bojí potkávat s více lidmi v hotelech, a tak volí větší soukromí a bezpečnost v obytném voze. Kempy i hotely proto budují nová parkoviště pro karavany s přípojkami i sociálním zázemím.

Jedno takové místo vzniká v těchto dnech v Loučovicích kousek od Lipenské přehrady. „Jsme na bývalém tenisovém kurtu, povrch se vyčistí a oddělíme parkovací místa. Budeme poskytovat hostům sprchu a toaletu, od které budou mít klíč, máme i místnost na čištění chemických toalet,“ popisuje Andrea Smit, provozovatelka hotelu Kilián.

Karavany budou na místě stát už za několik týdnů. „Ta myšlenka vznikla loni, když si naše rodina pořídila obytný vůz z Holandska. Přijeli sem na dovolenou a postavili to tady na tenisový areál, který není v provozu. Manžela napadlo, že by se mohlo udělat parkovací místo pro obytné vozy a karavany. Ty jsou teď opravdu nedílnou součástí turismu a začínají být velice populární,“ dodává Andrea Smit.

Karavany a obytné automobily jsou na Lipensku a Šumavě od loňska stále větším fenoménem. „I hoteliéři teď budují zázemí pro karavany, protože tam je jisté, že zákazník na dovolenou přijede,“ potvrzuje Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska.

Čtěte také

Trend a chuť vycestovat kamkoli z města v době koronaviru s sebou přinesly nové karavanisty. „Mnoho z nich patřilo do sorty neukázněných turistů, dělali takové věci, jako že si třeba vypláchli chemickou toaletu do řeky, tak je třeba to řešit systémově, vybudovat zázemí,“  připomíná Jiří Mánek.

Zatímco karavany byly dříve v českých kempech spíše výjimkou, od loňského roku je tomu naopak. Majitelé kempů jdou fenoménu naproti. „Připravujeme projekty na vybudování míst, kde by karavanisté mohli zaparkovat, vyčistit si vozy. Chtěli bychom začít zhruba deseti až patnácti místy v každém kempu. Pokud bude stoupat poptávka, jsme schopní navyšovat,“ říká Petr Gondek ze společnosti Inge Tour, která provozuje kempy od Lenory až po Boršov nad Vltavou.

Přímo u Lipenské přehrady jsou v kempech připravené pro nadcházející sezónu pro karavany stovky míst. Například Camping Lipno Modřín nabízí téměř 200 stání s připojením na elektřinu.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související