Opravy Lišovského rybníka mezi sídlištěm Máj a Zavadilkou v Českých Budějovicích jsou u konce

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lišovský rybník mezi sídlištěm Máj a Zavadilkou v Českých Budějovicích se dočkal revitalizace

Vyschlý rybník prorostlý dřevinami mezi sídlištěm Máj a Zavadilkou v Českých Budějovicích hyzdil okolí několik let. Teď je odbahněný a má opravenou hráz. Místní usilovali o jeho revitalizaci dlouho.

Společnost Lesy a rybníky města České Budějovice sháněla dotaci na odbahnění a zásadní generální opravu hráze pět let. „Celá akce byla iniciována zhruba v roce 2015, kdy započalo poměrně masivní sucho, rybník totálně zarostl a byly tady požadavky obyvatel, aby se to vylepšilo,“ vzpomíná Jiří Staněk.

Změnu si teď pochvaluje například paní Dáša ze Zavadilky. „Bydlíme tady patnáct let, a když jsem pozorovala ty stavební práce, chodila sem spousta starousedlíků, kteří často říkali: To jsme rádi, že jsme se dočkali toho, že s tím konečně něco udělali,“ komentuje.

V tuto chvíli jsou stavební práce za zhruba 1,7 milionu korun u konce. Uprostřed rybníka vznikl ostrůvek pro ptactvo, hráz je rozšířená a rybník vyčištěný.

Přesto nejspíš přes léto zůstane prázdný. „Ideální by bylo, kdybychom mohli zavřít stavidlo, chytit vodu, nasadit ryby a pozvat ptáky. Problémem je ale sucho,“ vysvětluje Jiří Staněk. Pokud přeci jenom nějaká voda naprší, budou ji upouštět do Mladohaklovského a Velkého Vávrovského rybníka, které patří do přírodní rezervace.

„Pokud nám opravdu Pán Bůh nesešle víc vody, tenhle rybník zůstane pro letošek prázdný. Počítáme, že bychom ho zavřeli někdy na zimu, do jara napustili vodou a od příštího roku bude snad sloužit svému účelu,“ potvrzuje Jiří Staněk.

Voda, která do Lišovského rybníka nateče, stéká do dalších rybníků a pokračuje do Vltavy. „Je to celá důmyslná kaskáda rybníků. Tento je nejvýše položený, je to takzvaný nebesák, to znamená na první vodě, nad námi už není žádné vodní dílo, jenom krajina, která rybník sytí vodu,“ popisuje Jiří Staněk.

Pohnutá historie rybníka sahá až do doby výstavby sídliště. Část povodí byla tehdy přerušena a voda, která původně měla téct do rybníků, skončila v kanalizaci. Rybníky tak ztratily přítok a svoji funkci.

„Když jsem byl kluk, chodilo se sem koupat. I mí kamarádi vzpomínají na to, jak od sídliště Máj byl krásný písek. Byl to nádherný rybníček, dříve se mu říkalo Matěják,“ připojuje vzpomínku Jiří Vodal, který bydlí na Zavadilce přes čtyřicet let.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související