Operní pěvec, IT manažer, trenér taekwon-do, moderátorka. Ti všichni poběží ojedinělý závod Vltava Run

17. duben 2019

Moderátorka Hanka Šoberová je kapitánkou týmu Českého rozhlasu České Budějovice pro štafetový závod Vltava Run. Na trasu dlouhou 360 kilometrů se vydá dvanáct běžců, kteří už společně trénují.

Hanka Šoberová popsala, jak vypadalo jedno z jejich setkání: „Zdárně jsme zvládli další trénink a společné běhání nás baví čím dál víc. Tentokrát jsme se setkali na oválu v Českém Krumlově a trenér Láďa Olšjak nám přiblížil intervalový běh.

Na to, že členové naší bandy bydlí od středních Čech, přes Prachatice, Třeboň, České Budějovice až po Chlum u Křemže, jsme se sešli v hojném počtu. Chyběl akorát Miloš, který je sólistou opery Národního divadla v Praze a má to k nám drobet z ruky. Petr má naběháno tak, že bychom ho zdržovali a vysvětlovat mu běžecké intervaly by bylo jen nošením dříví do lesa. Omluvili jsme i Danču, která o víkendu absolvovala Brdskou stezku a dnem i nocí našlapala v jednom zátahu 80 kilometrů. Kačka přijela rovnou od písemné maturity z českého jazyka, bravo!

Majíc na paměti hodiny tělesné výchovy a povinných 1500 nebo 3000 metrů jsme na ovál mnozí přijížděli s rozpaky. Těšili jsme se jeden na druhého, na společné posezení po tréninku, ale s během to bylo tentokrát horší.

Tým Českého rozhlasu se sešel k dalšímu tréninku před závodem Vltava Run, tentokrát na oválu v Českém Krumlově

O zábavu se nám ale postaral trenér Láďa, který pro nás vymyslel tak pestrý trénink, že uběhnutých deset kilometrů jsme v nohách téměř necítili. Před výběhem jsme lehce protáhli svá těla a vrhli se na zahřívačku – pět kol po 400 metrech. Tempo zatím pohodové, humor nám stále nechyběl.

Po rozklusání následovala krátká porada a šlo se na intervaly. Jelikož je většina z nás běžela poprvé, střídali jsme rychlost po 50 metrech, tedy 50 metrů téměř sprint a 50 metrů klus. Jen David, který je proti většině ostatních členů týmu podstatně mladší, o mnoho lehčí a běžecky zdatnější, měl intervaly po 200 metrech.

No, a pak už jen dalších pět koleček na vydýchání, důkladná protahovačka a tradá do hospůdky. Odměna v podobě smaženého sýru, hermelínu, kachničky nebo lívanců s borůvkami byla zasloužená.

Těšíme se na další setkání, jupííí! Fungujeme nejen na trati, ale i mimo ní.“

Závod Vltava Run odstartuje z lyžařského areálu Zadov na Šumavě v sobotu 11. května ráno. Trasa dlouhá 360 kilometrů vede podél řeky Vltavy až do Prahy, kam mají běžci dorazit v neděli odpoledne. Běží se dnem i nocí štafetovým způsobem.

Přípravu rozhlasového týmu a poté i samotný závod sleduje reportérka Mária Pfeiferová. O víkendu 11. a 12. května přineseme ve vysílání i na webu řadu postřehů a zprostředkujeme atmosféru unikátního závodu.

Kdo je v týmu Českého rozhlasu

Hanka Šoberová
Kapitánka týmu bydlí v malé vesničce Chlum u Kremže. Je jí 43 let, s manželem vychovává tři syny ve věku 19, 14 a 9 let. Pracuje patnáctým rokem jako moderátorka Českého rozhlasu České Budějovice. Když zrovna nesedí za mikrofonem, je v pohybu – ráda běhá po lesích, lukách, okolo plotny nebo v zahradě... A nikdy neodmítne sklenku dobrého vína.

Miloš Horák
Bydlí v Borovicích blízko Mnichova Hradiště. Je mu 42 let a se svojí ženou Janou má osmiletého syna Matouše. Má mladšího bratra Michala, který je také členem týmu. Je sólistou opery Národního divadla v Praze, mezi jeho koníčky patří kromě hudby cestování, všemožné outdoorové aktivity jako vysokohorská turistika, lyže, kolo, běh, je nadšeným vyznavačem extrémních překážkových závodů.

Jitka Kudláčková Gutwirthová
Bydlí v Chlumu u Křemže s manželem Vaškem, synem Vašíkem a kocourem Josefem. Je jí 36 let a pracuje už desátým rokem jako vedoucí oddělení vývoje a laboratoře ve firmě, která vyrábí psací potřeby. Miluje sport, běh, kolo, míčové hry... A má ráda nové výzvy. Také ráda čte a chodí do kina, poznává nové lidi i místa. A nenávidí vaření.

David Politzer
Je mu 21 let a bydlí na Srubci v těsné blízkosti Budějovic. Před dvěma lety se vyučil obráběčem kovů a od té doby pracuje v oboru. Jedenáct let se věnuje požárnímu sportu, který má po celé léto stoprocentní přednost. Když mu zbyde nějaký čas, rád běhá, závodí pod hlavičkou SDH Srubec, jezdí na motorce, cestuje. Rád se překonává a zkouší nové věci, je schopný si sáhnout až na dno sil. Vltava Run běží letos už potřetí.

Petr Buchlovský
Je mu 48 let, s manželkou má dvě dcery ve věku 17 a 12 let. Bydlí v Prachaticích a pracuje u vězeňské služby jako justiční stráž. Mezi jeho koníčky patří stolní tenis, kterému se věnuje od 12 let, cestování a pěkná kniha. Běhat začal v 45 letech a má za sebou už pět maratonů a jeden ultramaraton na 100 kilometrů.

Daniela Kroužilová
Je jí 49 let, má jednadvacetiletého syna. Provozuje malé studio v centru Českých Budějovic pro pedikúru, manikúru a masáže. Jejím prvním závodem byla Beskydská sedmička v roce 2014, pak začala běhat a propracovala se až k půlmaratonům. Má rada extrémní pochody, kolo, prostě pohyb. Ráda čte, chodí do kina i divadla. Momentálně žije sama s čtyřnohým kocourem.

Karel Perzl
Sám o sobě říká, že je v čerstvém začátku druhé poloviny života, je mu 52 let. Má dvě dospělé děti a vnučku Karolínku. Bydlí celý život v Českém Krumlově, pracuje jako IT manažer. Mezi své záliby řadí přírodu, sport, pozitivně myslící lidi a leadership. Po zranění, dvouleté pauze, dvou operacích a s nějakým tím kilogramem navíc by rád potřetí přispěl k úspěšnému zvládnutí Vltava Run.

Michal Horák
Je mu 38 let a pochází z Mnichova Hradiště na okraji Českého ráje. Šestnáct let působil u celní správy, nyní již třetím rokem pracuje ve firmě Robert Bosch v Českých Budějovicích. Na jih Čech se přestěhoval za manželkou Monikou, se kterou má dvouletou dceru Josefinku. Bydlí v Chlumu u Křemže. Jeho koníčky jsou sport, příroda, hory a cestování na motorce, kterou ale před dvěma lety vyměnil za běžecké boty.

Dokázali to! Všichni běžci v dresu Českého rozhlasu doběhli do cíle půlmaratonu

Zbyněk a Zdeněk, kteří se na půlmaraton připravovali s Českým rozhlasem, na trati

Může každý, třeba i člověk, který dosud příliš nesportoval, zvládnout půlmaraton? S touto otázkou jsme v březnu hledali dobrovolníky pro unikátní projekt Návod na půlmaraton. Sedm běžců absolvovalo tříměsíční přípravu a nakonec všichni úspěšně dorazili i do cíle!

Zdeněk Chaloupka
Je mu 47 let, je 28 let šťastně ženatý a má tři syny ve věku 22, 20 a 12 let. Více než dvacet let žije v Třeboni. Profesí je ekonom, pracovně společník v různých statutárních funkcích ve čtyřech firmách. Ve volném čase působí jako instruktor taekwon-do, věnuje se outdoorovým aktivitám. Běhání vždy nenáviděl, ale před třemi lety se přihlásil do rozhlasové výzvy Návod na půlmaraton a kupodivu se mu to zalíbilo.

Kateřina Nováková
V druhý den závodu jí bude 19 let. Bydlí v Chlumu u Křemže, právě dokončuje střední školu. Její život se točí hlavně kolem dvou jejích psů a jednoho rodinného psa, takže vlastně tří psů. Věnuje se s nimi individuálnímu mushingu.

Pavel Jabůrek
Je mu 30 let a žije v Českých Budějovicích s manželkou a tříměsíčními dvojčaty. Pracuje jako inženýr kvality. Na Vltava Run se chystá už potřetí, takže aspoň trochu tuší, do čeho se hrne. Jeho záliby jsou vaření, koloběžka, knížky a samozřejmě prckové.

Zdeněk Štaiger
Je mu 48 let, má sedmnáctiletou dceru a čtrnáctiletého syna. Bydlí v Kozlově u Jihlavy a doma se cítí všude. Pracuje jako technický poradce německé automobilové značky a jako největší koníček zmiňuje jízdu na běžkách. Má za sebou legendární extrémní Vasův běh ve Švédsku.

Dokument o běžcích natáčí redaktorka Mária Pfeiferová. Ta právě oslavila 46. narozeniny, má tři děti ve věku 18, 16 a 11 let, nemluvného a klidného manžela a černou kočku. Už devátým rokem pracuje jako reportérka v Českém rozhlase a nemá ráda běh. Protože je ale soutěživá, hecla se a natrénovala na půlmaraton a pak pomohla připravit dalších sedm běžců v rozhlasové výzvě Návod na půlmaraton.

autoři: Hana Šoberová , pfr
Spustit audio

Související