Operace partyzánské skupiny Šumava II přispěly k osvobození Vodňan či Prachatic
Šumavu jako pohoří na hranicích Česka, Rakouska a Německa všichni známe. Málokdo už ale ví, že jméno pohoří si do svého názvu vypůjčila partyzánská skupina, která působila za druhé světové války na území jižních Čech.
Řeč je o skupině Šumava II, která se začala formovat po rozpuštění československé armády okolo Josefa Klimeše. Ten nastoupil koncem roku 1939 službu u okresního soudu ve Vodňanech, kde následně navázal kontakt s hrstkou oddaných přátel především z řad bývalých vojáků.
Malá skupinka se spojením s dalšími středisky v Bavorově a Husinci postupně rozrostla v mohutné odbojové těleso, které v dubnu 1945 čítalo již okolo 1600 partyzánů. Od sabotážních akcí přešla ke konci války do aktivního boje a její operace přispěly například k osvobození Vodňan či Prachatic.
Velitelem skupiny byl zkušený voják a střelec Josef Sucharda, který v letech 1920 a 1924 reprezentoval Československo na olympijských hrách ve sportovní střelbě.
S koncem druhé světové války byla skupina rozpuštěna, partyzáni si však pro upomínku na svou činnost založili stejnojmenný spolek Šumava II.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Tomáš Hunčovský.
Související
-
V lese Krkáček na Táborsku se za druhé světové války skrývali odbojáři, vybudovali tu dva bunkry
Na severním Táborsku, při samé hranici Jihočeského a Středočeského kraje se kousek od městyse Borotína nachází les Krkáček a stejnojmenný vrchol vysoký 582 metrů.
-
Jihočeské obci Strunkovice nad Blanicí se přezdívá Mexiko. Souvisí to s několika místními žoldnéři
Víte, že existuje jihočeské Mexiko? Řeč je o Strunkovicích nad Blanicí. Kořeny této netradiční přezdívky spadají do druhé poloviny 19. století, konkrétně do roku 1864.
-
Čeští přistěhovalci založili v USA osady pojmenované po rodných městech – Protivin a Pisek
Chystáte se navštívit Protivin? Pak si objednejte letenku. A k letence si ještě vyřiďte dovolenou. Řeč je totiž o městě Protivin, které se nachází v americkém státě Iowa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.