Obyvatelé a chataři v okolí Lipna založili spolek proti masové zástavbě levého břehu přehrady

6. prosinec 2021 10:07

Zničení krajiny i zhoršení kvality vody se bojí někteří chataři a obyvatelé v okolí Lipna. Podle nich by je mohla způsobit masivní zástavba. Začali proto bojovat proti velkým projektům, které chystají developeři v okolí této turisticky oblíbené jihočeské přehrady. Založili teď i nový spolek a chtějí zastavit výstavbu dalších hotelových a apartmánových komplexů.

„Okolní louky mají být zastavěné. V plánu jsou tu dva hotely, dvě ohromná přístaviště, dalších několik domů,“ popisuje Pavla Setničková z nově založeného spolku Lipensko pro život v Karlových Dvorech u Horní Plané.

Investor tu chce vystavět nový turistický resort. „Ten projekt je dimenzován tak, že současná infrastruktura ho podle nás vůbec nemusí unést. Další věc, se kterou je to v rozporu, je studie, kterou si nechal vypracovat krajský úřad v letošním roce. V podstatě nedoporučuje další výstavbu takto velkých resortů na levém břehu Lipna,“ dodává Pavla Setničková.

Autokemp Pavla Jurčíka mají obklopit nové bytové domy pro více než 700 turistů

V tuto chvíli je na místě autokemp. Za několik let by ho podle plánů developera měla obklopit nová vesnička s bytovými domy pro více než 700 turistů. Současným spolumajitelem kempu je Pavel Jurčík. „Lidé se na Lipno jezdí rekreovat a chtějí tady mít určitý klid. Pokud se vedle bude budovat v takovém rozsahu, myslím, že mnoho lidí u mě v kempu nezůstane. Zrovna v místech, kde mají být ty přístavy, podle mě nebude prostor na bezpečné manévrování a bude to zároveň znamenat i konflikt s místními rybáři,“ říká.

Nový spolek Lipensko pro život inicioval i petici. „Požadujeme zastavení rozsáhlé výstavby v lokalitě Karlovy Dvory a zároveň odmítáme i výstavbu dalších navrhovaných velkoplošných rekreačních areálů na Lipensku. Požadujeme to do té doby, než bude provedena komplexní studie dopadů těchto projektů,“ uvádí Pavla Setničková.

V Karlových Dvorech chce stavět společnost BaHa. Se zástavbou už dlouho počítá územní plán. „Lokalita je od roku 1996 určena k zastavění a všechny inženýrské sítě, které tam dosud chybí, se mají napojit právě do Horní Plané,“ podotýká starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Pavla Setničková upozorňuje, že poslední verze územního plánu je ale zastaralá. „Požadujeme, aby krajský úřad Jihočeského kraje pozastavil všechny velké projekty na levém břehu Lipna. Chceme, aby se Území studie krajiny Jihočeského kraje z července 2021 promítla do územních plánů. Požadujeme zároveň komplexní ochranu nádrže Lipno a revizi územních plánů v okolí. Například ten projekt v Karlových Dvorech se spoustou dopadů na krajinu a přehradu vůbec nezabývá, protože se odvolává na zastaralý územní plán,“ zdůrazňuje Pavla Setničková.

Čtěte také

Předseda Turistického spolku Lipenska Jiří Mánek argumentuje, že turistický ruch k Lipnu patří. Developerské záměry na levém břehu ale podle něj musí být v souladu s ochranou přírody. „My se tomu úplně nebráníme v případě, že je to mimo chráněná území. Když se podíváte na turistická jezera v celé Evropě, tak my jsme v podstatě na Lipensku ani nezačali“ připomíná.

Hydrobiologové ale varují, že masová výstavba vede ke zhoršení kvality vody v přehradě. „Do začátku nultých let množství řas a sinic klesalo, ale v poslední době dochází opět k nárůstu. Z laického pohledu – kvalita vody se začíná zhoršovat. Pokud poroste výstavba na březích, bude se zhoršovat kvalita vody v přehradě,“ potvrzuje Petr Znachor z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

Na levém břehu Lipna je aktuálně v plánu více než 10 velkých projektů na 200 hektarech. Developerské záměry se týkají například Dolní Vltavice nebo Kovářovského poloostrova u Frymburku. Tam chce rakouský investor postavit za miliardu vesničku s komplexem apartmánových i řadových domů.

Přímo v Lipně nad Vltavou, kde v roce 2016 stál olympijský park Rio–Lipno, aktuálně roste Molo Lipno Resort. Nabídne sto bytů a pětihvězdičkový hotel. Součástí areálu je také 150 metrů dlouhé molo vybíhající do jezera.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související