O víkendech i o svátcích šlapou na Slabošovku desítky lidí denně

5. květen 2021

Pokud si chcete užít pěkný výhled na Slepičí hory, tedy vrch Kohout, Slepice a Kuře na úpatí Novohradských hor, budete mít vše jako na dlani z besednické rozhledny na vrchu Slabošovka. Tu najdete na Českokrumlovsku.

Podle místostarostky Besednice Michaely Novotné usilovalo vedení obce Besednice o výstavbu rozhledny již od poloviny 90. let 20. století. Jenomže tehdy ještě nikoli na Slabošovce, ale na Kohoutu, který má výšku 870 metrů nad mořem.

Poté, co neprošel schvalovacím řízením plán výstavby vysílače s rozhlednou na Kohoutu, podmínili besedničtí návrh společnosti T-Mobile na stavbu telekomunikační věže na Slabošovce požadavkem, aby její součástí byla vyhlídková plošina.

A tak začala na jaře 2002 stavba čtyřboké kovové věže vysoké 35 metrů s vyhlídkovou plošinou ve výšce 24 metrů, kam vede 120 schodů, které si redaktor Zdeněk Zajíček poctivě vyšlapal. Celou reportáž z místa si poslechněte online a můžete si prohlédnout i video a fotografie z rozhledny.

„O víkendech, o svátcích, o Silvestru a na Nový rok sem opravdu chodí procesí lidí. Teď v době koronavirové, když byly zavřené hranice okresů, chodilo sem i hodně místních,“ konstatovala k návštěvnosti Michaela Novotná.

A co ze Slabošovky uvidíte? Nejprve jihovýchodně blízkou Besednici, poté vrcholy Slepičích hor, v pozadí Novohradské hory a kostel v Soběnově. Na západě Šumavské podhůří a Blanský les s Kletí.

Na sever máte výhled do údolí Stropnice a českobudějovické pánve a Lišovský práh. Na východní straně leží město Trhové Sviny, za nímž následuje pás lesů Třeboňské pánve. Pokud budete mít štěstí na viditelnost, pak na jihu, či spíše na směrem jihojihozápadním, můžete spatřit Alpy.

Spustit audio

Související