O svatém Václavovi víme jen to, že žil. Všechno ostatní jsou legendy, připomíná historik

28. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Svatý Václav

Každá historická osobnost má dva životy. Tím prvním je samotné žití, jak život prožila, co dělala. Druhým životem se míní život po životě, tedy jak je osobnost zapsána do paměti následujících generací.

Církevními osobnostmi a dějinami se zabývá Martin Weis z Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Snaží se historii i popularizovat, na internetovém serveru Youtube má videokanály Otazníky české historie a Svatí promlouvají.

O svatém Václavovi, jehož svátek připadá na 28. září, můžeme podle něj skutečně s jistotou říci pouze to, že žil. „Pokud chceme jít do pramenů, zjistíme, že jsou velice chudé. Máme zde velké množství legend, ale legenda je něco jako duchovní román, něco, co bylo určeno k předčítání, něco, co má inspirovat lidi k následování,“ vysvětluje.

Pokud se tedy zaměříme na duchovní obraz svatého Václava v legendách, může být podle Martina Weise i dnes inspirativní sociální rozměr. „I jako hlava státu měl otevřené oči pro potřeby těch nejubožejších a my žijeme v době, která bude asi velmi náročná,“ říká.

„Jít s otevřeným srdcem k druhým, nemyslet jen na velkou politiku, ale i na to, že jsou tady obyčejní lidé, kteří potřebují pomoc. To je stále aktuální odkaz knížete Václava pro dnešní dobu,“ dodává.

Sváteční rozhovor s církevním historikem Martinem Weisem si poslechněte online.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související