Než se do domácností dostaly ledničky, lidé využívali haltýře. V těch se potraviny chladily vodou
Odedávna lidé chránili potraviny před zkázou chlazením a nejdostupnějším prostředkem k tomu byla voda. Na vesnicích proto vznikaly drobné stavby, které zachycovaly protékající prameny.
Haltýře, mlíčnice nebo mlíčníky sloužily jako chladírny, ale také jako zdroje vody nebo dočasné nádrže pro ryby. Vyskytovaly se hojně, ale po polovině 20. století se s nástupem chladniček ve velkém bouraly.
Přesto lze některé z nich nalézt ještě v současnosti. Severně od Štěkně na Strakonicku nebo v Dolní Pěně na Jindřichohradecku jsou dodnes haltýře vyskládané z kamení nad vodními prameny, jejichž vydatnost však významně slábne.
Nezvykle lépe je na tom vesnice Ctiboř na Pelhřimovsku, kde je dochováno hned několik haltýřů. Funkční zděná mlíčnice na návsi a kamenný haltýř, umístěný v mezi severně od ní, jsou na vodu bohaté, ukázkové stavby svého druhu. Obě totiž prošly komplexní rekonstrukcí díky spolku Ctibořská náves.
V této vsi pak existují minimálně další dva haltýře, které jsou však zatím ve špatném technickém stavu.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.
Související
-
Hamry, tedy kovárny na vodní pohon, vznikaly v Čechách od 14. století. Daly jméno řadě míst
Od pradávna využívali lidé hnací sílu vodního živlu. Voda poháněla mlýnská kola, ale hojně se jí využívalo také v hamrech. Hamernictví má u nás tradici již od 14. století.
-
V pazdernách se zpracovávaly technické rostliny. Dodnes je připomínají názvy samot, lesů či rybníků
U některých obcí v republice se nacházejí samoty s názvem Pazderna. Existují také ulice, lesy i rybníky, které mají pazdernu ve svých názvech. Co to vlastně pazderny byly?
-
Jihočeská kalifabrika měla odběratele po celé monarchii, ale místní sužovala mimořádným zápachem
V rakouském císařství, potažmo v rakousko-uherské monarchii se nacházelo jen několik málo kalifabrik. Jedna taková byla i na jihu Čech, západně od Jindřichova Hradce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.