Nejstarší česká poštovna se stěhuje ze Sněžky na Monínec

Na vrcholu sjezdovky skiareálu Monínec bude stát historická poštovna z poloviny 19. století. Dřevěnou stavbu před deseti lety zachránila před zánikem parta nadšenců vedená Tomášem Trnkou. Ta roubenku přestěhovala do kempu na Javorové skále na Táborsku.

„Bylo mi to líto, že se má poštovna bourat, tak jsem zbláznil dvacet pět kamarádů, aby se mnou do toho šli,“ vzpomíná Trnka.

Toulava. Zvukomalebný název nese turistická oblast na pomezí jižních a středních Čech

Jistebnická vrchovina je součástí turististické oblasti Toulava

Rozprostírá se od Sedlčanska po Bechyňsko a Soběslavsko, od Milevska přes Jistebnicko po Mladovožicko. Toulavu představí produktový manažer stejnojmenné obecně prospěšné společnosti Jan Sochor.

Budova měla být už tehdy postavena na Monínci, ale úřady tomu nedaly souhlas, proto skončila v kempu. „Loni ale kemp změnil majitele a z poštovny by se stala jen bouda na dříví nebo občerstvení. A tak jsme se podruhé spojili s panem Trnkou,“ vypráví ředitel skiareálu Monínec Jaroslav Krejčí.

Areál stavbu od Tomáše Trnky odkoupil, úřady tentokrát stavbu povolily, a tak ji teď řemeslníci trám po trámu, hřebík po hřebíku znovu rozebrali a postavili na vrcholu Monínce.

První návštěvníci se do poštovny na novém místě podívají už v sobotu 22. června. Od 11 hodin se koná slavností otevření. V poštovně turisté najdou informační centrum turistické oblasti Toulava a muzeum připomínající její historii.

Spustit audio
autor: Jan Kopřiva

Odebírat podcast

Související