Nejhorší záplavy od roku 2002 zažil Týn nad Vltavou. Voda poškodila domy v centru i samotné náměstí

30. červen 2022 15:08

Desítky domů zatopila blesková povodeň v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku. Voda vytrhala také dlažební kostky po celém náměstí. Místní teď odklízejí následky noční bouřky, která přinesla nejhorší záplavy od roku 2002.

„V baráku bylo třicet centimetrů vody, všude bahno. Kotel, centrální vytápění, to je samozřejmě zničené. Támhle bydlí paní důchodu, druhá paní, která je v invalidním důchodu, ty jsme pomáhali s hasiči zachraňovat, odnášeli jsme je v náručí. To červené auto je utopené, protože s ním soused nestihl vyjet, to už je akorát do šrotu,“ popisuje Jaroslav Jedlička škody v místní části Peklo a v Jiráskově ulici v Týně nad Vltavou.

„Sehnali jsme si vlastní techniku, tou jsme dokázali prorazit kanály, aby voda začala odtékat. Tady vidíte čáru, kde až byla,“ ukazuje na plotu, že voda sahala až do výšky skoro jednoho metru.

„A v tuhle chvíli přijela státní správa a řekla nám, že nám to ještě asi naúčtují, co jsme sami vybagrovali. Máme si tu sami uklidit, sami opravit na vlastní náklady a ještě možná budou zkoumat, jestli jsme nepoškodili silnici,“ dodává Jaroslav Jedlička.

Škody odklízí s pomocí přátel a příbuzných, zároveň se snaží kontaktovat pojišťovnu. „Bohužel tady dneska úplně nejde internet. Je složitější odhadnout škody, ale já si myslím, že uvnitř baráku se bavíme o 300 až 350 tisících určitě,“ říká.

Čtěte také

Voda se přivalila do centra Týna nad Vltavou kolem osmé hodiny večer. „Vyvrcholilo to tím, že na polích už se voda nevsákla a všechna šla do města. Kanalizace to samozřejmě nepobrala, prostě je to katastrofa. Víceméně se to dotklo celého Týna, ale nejvíc postižené jsou Tyršova ulice, náměstí, Jiráskova ulice, Peklo,“ líčí starosta Ivo Machálek.

Z náměstí se potom voda valila voda dolů do Puchmayerovy ulice. Tam vyplavila několik rodinných domů i kanceláří, například Ateliér Kobera. „Všechno je tady zabahněné, v přízemí bylo asi dvacet centimetrů vody. Museli jsme všechen nábytek vystěhovat, některé stroje jsme zachránili, teď všechno čistíme, omýváme,“ líčí Hana Šílená.

Vedle místní sokolovny voda vyplavila i letní koupaliště. „Do letní plovárny nám to přišlo z vrchního rybníka, ale tam jsou spíš materiální škody. Budeme to muset vypustit, vyčistit, to zvládneme. Teď je důležité spíš pomoci občanům, aby měli všechno uklizené,“ doplňuje starosta.

Obyvatelé Týna nad Vltavou i vedení města zatím sčítají škody. Podle odhadů budou v řádech milionů korun.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související