Nebourej, transformuj. To je motto Dne architektury, který otevře řadu jindy nepřístupných prostor
Studentka historie umění Tereza Štěpánová a architekt Filip Hermann jsou členy spolku Krumlovský baráky. Mimo to spolu vydali i tištěného průvodce po sedmadvaceti architektonicky zajímavých místech Českého Krumlova a další mapu s dvanácti zastaveními u moderních krumlovských domů právě chystají k vydání. Kromě toho vás o víkendu při Dni architektury osobně provedou reálným prostředím.
„Den architektury se koná už celé dvě desítky let. Jsou to architektonické procházky a přednášky a konají se vždy kolem 1. října, protože jsou napojené na Světový den architektury,“ vysvětluje Filip Hermann.
První říjnový den letos vychází na sobotu, a tak se většina programu odehraje právě o víkendu. „Ale některé akce se konají i těsně před ním, nebo po něm,“ upozorňuje Filip Hermann jako jeden z průvodců po Českém Krumlově.
Tandem s ním bude tvořit Tereza Štěpánová. S návštěvníky Dne architektury v Českém Krumlově se sejdou v 15 hodin před městským divadlem. „Program tvoří jedna procházka, kterou jsme nazvali Horní Brána různorodá. Podíváme se do čtvrti, která je velmi různorodá svou architekturou. V českokrumlovské Horní Bráně uvidíme prvorepublikové, nebo ještě rakousko-uherské vily, potom například bytovku, která vznikla v padesátých letech minulého století ve stylu socialistického realismu. A dojdeme až na autobusové nádraží, které bylo nedávno zrekonstruováno,“ říká budoucí kunsthistorička Tereza Štěpánová.
Čtěte také
Tématem letošního ročníku je právě „Nebourej, transformuj“. Podle Filipa Hermanna odkazuje k tomu, že historie by se neměla mazat. „Nemělo by se tolik bourat, ale spíš renovovat. A proto se třeba v Českých Budějovicích lidé podívají s autory rekonstrukcí Markem Štěpánem a Jaromírem Kročákem do areálu biskupství nebo do nově zrekonstruovaného chrámu svatého Mikuláše,“ uvádí.
Téma rekonstrukcí se promítne i do programu v Týně nad Vltavou, kde podle se uskuteční přednáška o dvou mostech, které by se v dohledné době měly rekonstruovat. „Jeden je z konce devatenáctého století, druhý z roku 1968 a mluvit se bude o jejich minulosti i budoucnosti,“ zve Tereza Štěpánová.
Stejně tak tomu bude při návštěvě hotelu Bavor ve Strakonicích. „Byl otevřený v roce 1991, ale dnes už bohužel neslouží, chátrá, a je tedy otázkou, co s touto výraznou, ohromnou stavbou bude dál,“ říká Tereza Štěpánová. Vysokopodlažní Bavor najdete v centru Strakonic snadno – tyčí se u soutoku Otavy s Volyňkou jako novodobá, a přitom nevyužitá dominanta města.
Den architektury se koná například i ve Volyni, Vimperku, Písku či Táboře. Otevře se řada jindy nepřístupných prostor. Kompletní program zájemci najdou na webu denarchitektury.cz. „Všechny akce jsou zdarma,“ dodává Tereza Štěpánová.
Celý rozhovor s Terezou Štěpánovou a Filipem Hermannem o architektuře si poslechněte online.
Související
-
Ti odvážnější zvolili kosočtverec. Tomáš Pospěch zmapoval šumperáky, domy, kterým se říkalo televize
Stojí po celé České republice. Stojí i na Slovensku, v polském a německém příhraničí, dokonce i v Lucembursku. Řeč je o typizovaných rodinných domcích zvaných šumperáky.
-
Moderní architektura v historických městech být musí, jinak umřou, říká David Vávra
„Celý můj život je požehnaný omyl. Bylo to krásný a bylo to vždycky v pravé době.“ To říká herec a architekt, který je známý z divadla Sklep, filmů i pořadu Šumná města.
-
Skleněný hranol levitující ve středověkém hradu v Soběslavi si nakonec získal oblibu i uznání
Prestižní titul Architekt obci získal zatím jako poslední v republice Jihočech Jaromír Kročák. Porota ocenila „řadu projektů, kterými vylepšil podobu Soběslavi“.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.