Na výstavišti představují školy a učiliště v kraji. Nabídnou i soutěže truhlářů nebo kadeřníků
Předvést se v nejlepším světle a přilákat budoucí studenty. To je cílem všech středních škol a učilišť, které se prezentují na veletrhu Vzdělání a řemeslo. Ten se koná na českobudějovickém výstavišti od středy do pátku.
Například u kovářské výhně tu student střední řemeslné školy v Soběslavi Jakub Matušek ukazuje, jak se vyrábí z kusu železa přívěšek. „Já jsem vždycky měl moc rád chladné zbraně, meče, nože, sekery a tak, a tohle řemeslu tomu bylo nejblíž,“ vysvětluje svou volbu povolání.
Jedním z dalších oborů, které se představují na veletrhu Vzdělání a řemeslo, je instalatér. Studuje ho Jan Novák. „Já jsem si tohle řemeslo vybral, protože má fakt budoucnost, instalatérů je málo,“ říká.
Podle mistra odborného výcviku Miroslava Prince žáků, kteří se chtějí vyučit řemeslu, moc není. „Dnes je všeobecný trend spíš střední škola než vyučení. Je to smůla, protože dneska je zájem o řemeslníky takový, že kdo se vyučí, ten má práci okamžitě. Soukromé firmy si je rozeberou během chviličky. Bohužel zájem ze strany rodičů je minimální,“ komentuje.
Kovářskému řemeslu se učí i dívka. Potřeba je akorát zručnost, svaly přijdou samy, říká
Šest budoucích kovářů vychovává v současné době učiliště v Hněvkovicích. Mají tu k dispozici vlastní kovárnu, ve které nechybí výheň, stopadesátikilogramová kovadlina a buchar.
Každá škola se na výstavě snaží předvést v tom nejlepším světle. Může se to podařit i při soutěžích. „Je jich přes dvacet, třeba soutěž mladých aranžérů, dvě témata se váží k oslavám sta let české státnosti. Další soutěží je Truhlář roku 2018, soutěže kosmetiček, kadeřníků nebo třeba soutěž v elektrotechnice a programování webových stránek,“ vyjmenovává mluvčí výstaviště Michaela Čeňková.
Žáci základních škol na veletrhu Vzdělání a řemeslo získají nejen informace o učilištích a středních školách, ale dozví se také něco o studiu v zahraničí a stážích.
Související
-
Slovo „učňák“ je skoro hanlivé. Když se nezmění názor rodičů a žáků, řemeslníci nebudou
Čas nejistoty, boje o každého žáka, celkového podfinancování. Tak hovoří o současném českém učňovském školství Jiří Doležal, zástupce ředitele pro praktické vyučování.
-
Kovář býval po faráři nejváženějším člověkem ve vsi. Dnes řemeslníka mrzí, že prestiž stále upadá
Kladivo, kovadlina, hučící výheň. Bývaly doby, kdy lidé slýchali tyto zvuky takřka v každé vsi. Jenže mnohé kovárny se změnily na zastávky, zpustly nebo splynuly s okolím.
-
Další sklárna vyhasla. Staří skláři už práci nezvládají a mladí nejsou
Pravděpodobně nic neproslavilo jižní Čechy za hranicemi tak jako ryby a sklo. Skláři a sklářské hutě ale v posledních letech mizí. Nyní skončila sklárna v Milné na Šumavě.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Filozof Petříček: Většina politiků je něco jako prázdná skořápka. Ve volbách už nejde o politické ideály
-
Ficova agresivita se stále stupňuje. Své odpůrce pozval strašením na náměstí, říká šéfredaktor Šabata
-
Snazší nábor, vyšší benefity nebo ‚služba na zkoušku'. Státní tajemník popisuje chystané změny v armádě
-
V Německu se protestovalo proti pravici. Lidi děsí nárůst podpory AfD a zpřísnění imigrační politiky