Na sídliště i do odlehlých čtvrtí Českých Budějovic vyjedou mobilní sběrné dvory
Zbavit se elektrospotřebiče nebo nábytku bez cesty do sběrného dvora můžou až do podzimu obyvatelé Českých Budějovic. Do různých částí města, včetně odlehlých lokalit vyjíždí mobilní sběrné dvory. Radnice službu poskytuje už několik let, chce tak předejít černým skládkám, kterých stále přibývá a jejichž likvidace je stále dražší.
„Kolega právě připravuje nové vozidlo na svoz odpadu. Jezdí dvě vozidla za sebou, jedno je klasické popelářské a druhé transportní,“ ukazuje ředitel odpadové společnosti FCC Roman Braný.
„Do popelářského vozidla mají lidé dávat komunální a objemný odpad, v tom dodávkovém shromažďujeme pračky, lednice, nábytek, barvy, oleje a další,“ upřesňuje. Pracovníci veškerý odpad odvezou do areálu společnosti v Dolní ulici, kde ho roztřídí.
I přes tuto službu ale počet černých skládek v Českých Budějovicích každým rokem roste. V roce 2017 za jejich likvidaci město zaplatilo necelé dva miliony korun, v roce 2022 už skoro osm milionů korun.
Čtěte také
„Jezdí standardní linky, které jsou zaměřené přímo na likvidaci černých skládek. Například na sídliště Máj se jezdí opravdu denně a každý den tam vzniká černá skládka u kontejneřišť nebo stanovišť na separovaný odpad,“ popisuje vedoucí odboru správy veřejných statků Tomáš Kubeš.
Do odlehlejších místních částí Kaliště a Třebotovice mobilní sběrné dvory zajedou hned dvakrát. Pro jejich obyvatele jsou totiž sběrné dvory ve městě hůře dostupné. „Mobilní sběrné dvory umisťujeme do všech lokalit, soboty se vždycky protočí a máme opravdu pokryté celé město,“ dodává Tomáš Kubeš.
Jako první se mobilní sběrný dvůr zastaví v sobotu 24. února na sídlišti Vltava, poslední zastávka bude 28. září v Kalištích. Podrobný harmonogram je na webových stránkách magistrátu.
Související
-
Za likvidaci černých skládek v ulicích platí České Budějovice miliony. Dohledat viníky je obtížné
Černých skládek je v Českých Budějovicích stále víc. Magistrát za jejich likvidaci platí miliony ročně. Prakticky denně se nelegální odpad objevuje třeba na sídlišti Máj.
-
Každý obyvatel Tábora ročně vyhodí 237 kilogramů netříděného odpadu. Město potřebuje množství snížit
V mnoha městech se zvýšil poplatek za svoz odpadu. K tomuto kroku radnice vedou rostoucí náklady spojené s uložením a dalším využitím odpadu. Ceny zvedá i legislativa.
-
Až 16 tisíc tun bioodpadu ročně má po rozšíření zpracovávat kompostárna v Hůrách u Budějovic
Do finální fáze se posouvá projekt rozšíření kompostárny v Hůrách na Českobudějovicku. Záměr posoudil krajský úřad, podle kterého nebude mít zvětšení areálu významný vliv.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
V Česku přibývá dětí, které nemají lékaře. ‚Máme tu časovanou bombu,‘ říká starosta Kraslic
-
Diplomat Hladík: Izraelský ministr zahraničí ujistil Lipavského, že k příměří dojde nejpozději v pondělí
-
Fico vládne polovinu z posledních 30 let a Slovensko upadá. Musí skládat účty, říká Korčok
-
Bezpečnostní kabinet Izraele doporučil příměří v Pásmu Gazy schválit. Dále o něm bude jednat vláda