Až 16 tisíc tun bioodpadu ročně má po rozšíření zpracovávat kompostárna v Hůrách u Českých Budějovic
Do finální fáze se posouvá projekt rozšíření kompostárny v Hůrách na Českobudějovicku. Záměr posoudil jihočeský krajský úřad, podle kterého nebude mít zvětšení stávajícího areálu významný vliv na životní prostředí. Investor chce nově v kompostárně zpracovávat až 16 tisíc tun bioodpadu ročně.
Areál leží západně od Hůr, zhruba jeden kilometr od zastavěné části obce. V současnosti má kompostárna kapacitu zhruba 7500 tun bioodpadu ročně.
Po rozšíření by se kapacita měla zdvojnásobit. K výrobě kompostu poslouží například tráva, keře, stromy, ale i kaly z čistíren odpadních vod. Projekt připravuje firma Diwendys. Vedení společnosti žádost Českého rozhlasu o rozhovor odmítlo s tím, že se vyjádří, až bude mít veškerá potřebná povolení.
Úředníci Jihočeského kraje dali projektu zelenou. Kraj vydal odůvodnění rozhodnutí, které rozebírá různá kritéria, ať už jde o vlivy záměru na ovzduší, dopravu nebo stav povrchových a podzemních vod. V žádné z těchto oblastí úředníci nenašli problém.
Čtěte také
Kompostárna je podle nich v dostatečné vzdálenosti od obytných domů. „Mimo obytnou zástavbu je vedena i příjezdová komunikace. V předloženém oznámení, které zpracovala příslušná autorizovaná osoba, nebyly zaznamenány žádné významné vlivy na jednotlivé složky životního prostředí a veřejné zdraví spojené s provozem kompostárny. Ke zveřejněnému hodnocení neměla veřejnost žádné připomínky, stejně tak neměly k záměru připomínky dotčené orgány státní správy,“ doplnil mluvčí krajského úřadu David Hocke.
Ani vedení obce Hůry výhrady nemá. Podle starosty Jiřího Borovky už obec využívá stávající kompostárnu k likvidaci svého bioodpadu. „Toho není málo – kolem 207 tun ročně. Vzhledem k tomu, že je kompostárna na našem katastru, máme dohodu s provozovatelem, že zde likvidujeme bioodpad zdarma. Je to určitě výhoda, znamená to nemalou finanční úsporu, odhadem tři čtvrtě milionu korun,“ uvedl.
Pokud firma získá potřebná povolení, chce začít rozšiřovat kompostárnu v Hůrách ještě letos. Vlastní kompostárnu mají na jihu Čech například města Písek, Vodňany nebo Dačice. Největší kompostárna v kraji je pak v Jarošovicích u Týna nad Vltavou, která kromě kompostu vyrábí také hnojiva a bioplyn, ročně zpracuje až 60 tisíc tun bioodpadu.
Související
-
V několika jihočeských městech mají být spalovny odpadů. Ekologové varují před dopadem na prostředí
Pro jedny výhodný zdroj energie, pro druhé neekologická cesta. Spalovny odpadů mají do deseti let vyrůst v Českých Budějovicích, Písku, Plané nad Lužnicí i Českém Krumlově.
-
Každý obyvatel Tábora ročně vyhodí 237 kilogramů netříděného odpadu. Město potřebuje množství snížit
V mnoha městech se zvýšil poplatek za svoz odpadu. K tomuto kroku radnice vedou rostoucí náklady spojené s uložením a dalším využitím odpadu. Ceny zvedá i legislativa.
-
Bioodpad z popelnic v Prachaticích se mění na kompost. Obyvatelé ho mohou dostat zdarma
Zbytky zeleniny a ovoce z kuchyně nebo třeba plevel ze zahrádky. Pokud nemáte vlastní kompost, nejlepší místo, kam takový odpad odnést, je popelnice na bioodpad.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Požár v Mostě má sedmou oběť. Žena podlehla popáleninám, které měla na 90 procentech těla
-
Začíná další jednání v kauze dotace na Mynářův penzion v Osvětimanech. Očekává se rozsudek
-
Obejde se schvalování vyšších platů politiků bez ‚šaškáren‘ ve Sněmovně? Experti obstrukce čekají
-
Los Angeles se prohnala požární bouře. Známe ji z druhé světové, popisuje klimatolog