Na oblačném břehu. Příběh o jednom podvodu a bezskrupulózní touze po majetku čte Luděk Munzar
Mladý manželský pár se stane obětí podvodu a nemá kde bydlet. Azyl nabídne vzdálený příbuzný, podivný a dost často popíjející hochštapler, který nic nedělá zadarmo…
Příběh o jednom podvodu a bezskrupulózní touze po majetku napsal ruský spisovatel Alexandr Grin. Povídka Na oblačném břehu vyšla poprvé ve stejnojmenném souboru v roce 1925.
Rozhlasová verze pochází z roku 1979, kdy text načetl herec Luděk Munzar.
Luděk Munzar se narodil před 90 lety, 20. března 1933, na jihu Čech, konkrétně v Nové Včelnici na Jindřichohradecku, která se tehdy jmenovala Nový Etynk. Slavný herec ale později na adresu svého jihočeského rodiště nesentimentálně říkal: „Někde se člověk narodit musí.“
Nebyl mu totiž ještě ani rok, když se s rodiči přestěhoval do východních Čech. Dětství a mládí tak prožil v městečku Smiřice nedaleko Hradce Králové. V Hradci vystudoval vyšší hospodářskou školu, na místním letišti také začal létat, jeho snem bylo stát se vojenským stíhačem.
Nakonec ale upřednostnil herectví, o které se začal zajímat během středoškolských studií, kdy hrál v hradeckém mládežnickém souboru Mladá scéna. Tedy Jihočech pouze rodem, jinak celý svůj život se vším všudy „hradeckej votrok“, nechal se slyšet v jednom rozhovoru v pozdějších letech Luděk Munzar.
Poslouchejte hlas Luďka Munzara
Vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis nabízí několik děl, v nichž vyniká rozhlasové herectví Luďka Munzara. Pořídit je můžete na eshopu Radiotéka.
Alexandr Grin
Alexandr Grin (1880-1932), vlastním jménem Alexandr Stěpanovič Griněvskij, ve svém neradostném mládí vykonával všechna možná povolání od plavčíka až po zlatokopa. Nakonec se stal revolucionářem z povolání a za tuto činnost byl carskými úřady několikrát odsouzen k vězení a odeslán do vyhnanství.
Psát začal ve vězení a kolem roku 1910 začal publikovat krátké prózy. Za ruské občanské války vstoupil roku 1919 do Rudé armády, onemocněl tyfem, pro invaliditu byl demobilizován a následně upadl do velké bídy.
Jeho život byl poznamenán ustavičnou chudobou, nemocí a samotářstvím. Přežil jen díky spisovateli Maximu Gorkému, protože na základě jeho iniciativy mohl žít několik let v petrohradském Domě umění. Zbytek života prožil na jihu Krymu, kde také v roce 1932 zemřel.
Jeho dílo bylo ovlivněno Edgarem Allanem Poem nebo E. T. A. Hoffmannem. Ve svých příbězích, odehrávajících se většinou ve vybájené zemi Grinlandie, spojoval staré námořnické pověsti s dobrodružnými, pohádkovými i hororovými motivy. Psal také příběhy s fantastickými motivy.
Jeho nejznámějším dílem je zřejmě pohádková férie Nachové plachty, příběh o chudé dívce, která uvěří v předpověď neznámého tuláka a doufá, že si pro ni přijede princ na lodi s nachovými plachtami.
Podle Grinova románu Jessie a Morgiana o dvou naprosto rozdílných sestrách natočil režisér Juraj Herz v roce 1972 film Morgiana, kde v hlavní dvojroli excelovala Iva Janžurová.
Související
-
Hledá se Neviditelný herec století. Vyberte v anketě hlas, který v rozhlase posloucháte nejraději
Karel Höger, Rudolf Hrušínský, nebo snad Dana Medřická? V jubilejním roce se můžete zapojit do ankety, která určí nejlepší rozhlasové herce a herečky za 100 let rozhlasu.
-
Teorie podivnosti. Mladá vědkyně Ada řeší vztahy i podstatu světa v oceněném románu Pavly Horákové
Bystrá, vtipná až sarkastická intelektuálka Ada Sabová ráda spřádá nejrůznější teorie o fungování člověka ve společnosti. Všímá si věcí a jevů, které ostatní přehlížejí.
-
O velkém rodinném tajemství vypráví románová prvotina Lukáše Bočka. Mohla by být i terapií
Učí češtinu a angličtinu, už roky vede hudební blog a teď vydal svou první knížku. Jmenuje se Zahrada mrtvých duší a Lukáš Boček ji charakterizuje jako psychologický román.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.