Na krásném modrém Dunaji. Začátek roku s hudbou otce a synů Straussových
Rok Vlídných tónů zpravidla otevírám melodiemi dynastie Straussů, samozřejmě v inspiraci slavnými novoročními koncerty Vídeňských filharmoniků v Musikvereinu ve Vídni.
Letos Vídeňskou filharmonii dirigoval Daniel Barenboim, rodák z argentinského Buenos Aires, slavný klavírista, a tuto výjimečnou hudebně-společenskou událost živě přenášelo mnoho elektronických médií, včetně Českého rozhlasu a České televize s neodmyslitelným komentářem Jiřího Vejvody.
V prvních lednových Vlídných tónech však tradičně vybíráme ze starších nahrávek valčíků, polek a pochodů spojených se jménem Strauss. A nemusí jít o Vídeňské filharmoniky, jako v případě úvodního hudebního vstupu. Bude jím světoznámý valčík Na krásném modrém Dunaji neboli německy An der schönen blauen Donau od Johanna Strausse mladšího v podání Berlínských filharmoniků pod taktovkou legendárního rakouského dirigenta Herberta von Karajana.
Dále jsme pro vás vybrali dvě rychlé polky a připomínku novoročního koncertu z roku 2017, kdy dirigoval ve Zlatém sále Spolku přátel hudby ve Vídni ve srovnání s Danielem Barenboimem téměř o čtyřicet let mladší Venezuelec Gustavo Dudamel.
A vše, jak se patří, završí Pochod Radetzkého Johanna Strausse staršího, otce obou zmíněných rakouských komponistů. Pro šťastný a zdravý rok 2022!
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.