Na fyzioterapii chodí i psi a kočky, pomáhá jim po úrazech nebo ve stáří

Historie veterinární fyzioterapie v Česku není dlouhá. První zmínky pocházejí z roku 2008. Dlouho neexistovala ani škola s tímto zaměřením, ale v současnosti už je možné obor studovat. Fyzioterapeuti pomáhají zvířatům, hlavně psům, ale třeba také kočkám, s mnoha zdravotními problémy.

Ester Černá vede centrum rehabilitace v Českých Budějovicích. Jejími pacienty jsou například dva zlatí retrívři Amálka a Max.

Neurolog diagnostikoval fence problémy s plotýnkou, proto začala docházet do centra rehabilitace. „Amálka chodí pravidelně na hydroterapii. Klouby nenesou váhu těla, takže se může symetricky osvalovat, aniž by se zatěžovaly chrupavky,“ popisuje Ester Černá.

Fyzioterapeut pohyb hlídá, aby nevznikaly disbalance. Voda při hydroterapii má 32 stupňů, takže si psi užívají doslova wellness. Během rehabilitačního plánu se musí tělo uvolnit. K tomu slouží i masáže a cvičení, které se většinou psům moc nelíbí. „Může to pálit, svědit, to nám ale psi nesdělí,“ dodává fyzioterapeutka.

Do centra chodí psi s různými diagnózami, například po operaci kloubů, páteře, s výhřezy plotének, ale také senioři. Ti péči obzvlášť ocení. Rozchodit se dají dokonce někteří ochrnutí psi, což se už povedlo i Ester Černé.

Vydejte se na zvířecí fyzioterapii prostřednictvím magazínu Máme rádi zvířata. Dále v pořadu rozebereme, zda je pravdivé sousloví „vidí jako ostříž“.

autor: Jitka Cibulová Vokatá | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?