Přestal váš pes štěkat? Může to souviset se zánětem hlasivek, ale také neurologickým problémem

2. březen 2023

„Máme sedmiletou fenku border kolie a přestala nám štěkat. Štěkala, když chtěla jít ven, a najednou přestala,“ popsala ve veterinární poradně pořadu Máme rádi zvířata problém svého psího kamaráda posluchačka z Českého Krumlova.

„Jev může souviset se zánětem hlasivek, horních cest dýchacích. To ale není moc časté,“ odpovídá veterinářka Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích. V tomto případě by totiž měl problém odeznít během pár dnů.

Pes může přestat štěkat i v případě nějakého neurologického problému. Ten ale bývá většinou spojen se špatným pohybem. Zvířata potom ochrnou a štěkají jakoby naprázdno.

„Bylo by dobré psíka prohlédnout, jestli nemá výtok z nosu nebo kašel, což by spolu mělo souviset. Pokud se chová normálně, nosí míčky, tak je to v pořádku,“ radí veterinářka. Doporučuje podávat psovi vysoké dávky vitamínu B a samozřejmě prohlídku u veterináře.

Další otázky a odpovědi z veterinární poradny pořadu Máme rádi zvířata si poslechněte online. Dozvíte se podrobnosti o kastraci malých savců, tedy králíků, morčat nebo potkanů, ale i to, jak vypudit blechy z kožichu zvířat a také z vašeho bytu nebo co může přimět ramlici k tomu, že po porodu roztahá králíčata.

autor: Jitka Cibulová Vokatá | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...