Když je vedro, neházejte psovi míček. Hrozí nebezpečné přehřátí, varuje veterinářka
Vedra můžou zvířata ohrozit na životě. Nejnáchylnější k potížím při horkém počasí jsou nejmenší zvířata – činčily, zakrslí králíci, křečci. Největším problémem je, když je lidé vyndají z úkrytu a zapomenou na ně. Zvířata můžou dostat úžeh, úpal.
Přehřátí se projevuje nekoordinovaným pohybem. Zvíře se dostává do kómatu, zůstává ležet a přestává vnímat, dochází k otoku mozku a odvodnění.
Venčení psů v teplých dnech se doporučuje brzy ráno, nebo až večer. „Pokud jdou lidé se psy ven, rozhodně by jim neměli házet míček. Jsou psi, kteří by za něj položili život, a pak se úplně vyšťaví a lehce se přehřejí,“ varuje veterinářka Lucie Míková.
Obzvláště náchylná jsou plemena s krátkou lebkou, kterým může běh způsobovat velké potíže. Jedná se o plemena s krátkým nosem a placatým obličejem jako buldok, buldoček nebo mops.
První pomocí pro zvíře s úžehem nebo úpalem je přenést do stínu a zabalit do mokrého studeného ručníku. I pak se doporučuje okamžitý převoz k veterináři.
Související
-
Nehnisavý zánět mozku u psů je provázený slepotou. Nejčastěji postihuje buldočky a jorkšíry
Onemocnění mozku se vyskytují i u zvířat. Může jít o vývojové změny, se kterými se jedinci narodí, nebo se jedná o infekce – bakterie, viry, nebo infekční bílkoviny priony.
-
Odmítá váš pes žrádlo? Může za tím být nemoc, ale možná vás jen vydírá
Za nechutenstvím psů může být onemocnění, ale také psychický nátlak zvířete na majitele, aby mu přilepšil. Na nesprávné postupy psích páníčků upozorňuje veterinářka.
-
Klíšťata přenášejí onemocnění i na zvířata. Pomoci mohou obojky nebo tablety
Také u zvířat se vyskytují onemocnění, která přenášejí klíšťata. Kromě lymeské boreliózy to může být anaplazmóza vyvolaná bakterií. Napadá červené krvinky, způsobuje zánět.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.