Na bývalé skládce suti v Kunžaku sází školáci stromy a keře. Park ponese jméno sira Nicholase Wintona

31. říjen 2023 11:05

Park, který slouží lidem, ale i zvířatům. Přesně takový už několik let vlastními silami budují děti a učitelé ze základní školy v Kunžaku na Jindřichohradecku. V pondělí dvacet dětí z šesté třídy zasadilo přes dvě desítky stromů a keřů.

Děti ze Základní školy Sira Nicholase Wintona v Kunžaku odváží kompost. Další skupina ho pak nasype do připravených jam. „Děti si po rozvržení práce vybírají, co kdo chce dělat. Je hezké, že i dívky mají chuť do těžké práce, kopou jámy na bývalé skládce suti. Část dětí nabírá kompost, někteří se poprvé v životě setkávají se zeminou, která je sem navezená, taková hluchá světle hnědá půda,“ popisuje učitelka Lucie Zavoralová.

Sázet pomáhá například dvanáctiletá Chiara. „Kopu díru na keře. Je tam hodně kamenů, takže to jde těžko, ale jinak je to dobré. Pak zasadíme keř a přidáme hlínu,“ říká.

S dětmi je na pozemku, kde park vzniká, také ředitelka základní školy Eva Krafková. „Pro děti je to velká motivace, protože když vysazují stromy, tak tady po nich něco zůstane. Časem sem samozřejmě přijdou a budou říkat, že tohle sázely,“ připomíná.

Čtěte také

Děti podle ní do budoucího parku chodí, hlídají keře a mají radost z prvních plodů. „Nedělají to jen pro sebe, dělají to i pro obec. Snažíme se vysazovat dřeviny a rostliny, které jsou vhodné i pro budování ekosystému, aby i zvířata z toho něco měla. Park budujeme postupně, máme plán. V současné době vysazujeme už asi ve třetí etapě keře,“ dodává.

Park ponese stejně jako základní škola v Kunžaku jméno sira Nicholase Wintona, zachránce stovek dětí z nacisty okupovaného Československa. „Důvodem je i to, že pan Winton měl rád zahradu a stromy,“ vysvětluje Eva Krafková.

Stromy a keře školáci do budoucího parku přidávají už od roku 2018. Na závěr by mezi vzrostlé dřeviny měl přibýt pomník Nicholase Wintona.

Spustit audio

Související