Moderní komedie. Pokračování slavné Ságy rodu Forsytů v podání českých hereckých hvězd
Fleur je mladá a půvabná žena, dcera starého Soamese Forsyta. Vdá se za Michaela Monta, který ji sice miluje, ale zřejmě byl jenom mužem z nouze. Její srdce patřilo jinému, jehož jí rodina zapověděla. Píší se 20. léta 20. století, je krátce po první světové válce a svět je jiný, než býval za dob královny Viktorie.
Mladí tak nějak nevědí, co se životem, žijí ze dne na den, bez jasné vize, pachtí se po požitcích, lační po všech novotách, na děti moc nespěchají… myslí si staří a vážení. Kolem se politikaří, prohlubují se sociální rozdíly. Starý svět forsytovských hodnot se rozpadá, rodí se jiný, který své hodnoty teprve hledá…
Románová trilogie Moderní komedie je pokračováním slavné Ságy rodu Forsytů Johna Galsworthyho. Vyšla souhrnně poprvé v roce 1928. Skládá se ze tří románů a dvou takzvaných meziher – Bílá opice (román), Tiché vábení (povídka), Stříbrná lžička (román), Kolemjdoucí (povídka) a Labutí píseň (román).
Dvanáctidílná rozhlasová dramatizace byla natočena v roce 2003. Účinkují Viktor Preiss, František Němec, Dana Černá, Vladimír Brabec, Jiří Langmajer, David Matásek, Simona Stašová, Vilma Cibulková a další.
John Galsworthy
Anglický prozaik a dramatik, nositel Nobelovy ceny za literaturu John Galsworthy se narodil v roce 1867 do zámožné středostavovské rodiny. Vystudoval práva, ale místo advokátní praxe raději s otcovou finanční podporou procestoval svět.
Po otcově smrti zdědil majetek, díky němuž byl finančně zajištěn a mohl se věnovat pouze literatuře. Debutoval v roce 1897 povídkovým souborem Ze čtyř stran světa, brzy nato vydal své první dva nepříliš úspěšné romány.
Teprve třetí román Ostrov pokrytců z roku 1904, v němž satiricky zobrazil život vysoké anglické společnosti a odsoudil přežívající kastovní systém, mu přinesl výraznější úspěch. První čtyři knihy vydal pod pseudonymem John Sinjohn.
Pod svým vlastním jménem pak vydal další romány o životě anglické aristokracie. Nejznámější je jeho románová trilogie Sága rodu Forsytů, kterou tvoří romány Vlastník, V pasti a K pronajmutí. Díky ní se John Galsworthy zařadil mezi nejúspěšnější anglické spisovatele své doby.
Sága rodu Forsytů je rozsáhlá kronika, která líčí osudy tří generací anglického patricijského rodu od roku 1886 až do počátku dvacátých let 20. století. Vznikala téměř šestnáct let a kompletně byla poprvé vydána v roce 1922.
Na Ságu rodu Forsytů navázala další trilogie Moderní komedie. Rozsáhlé vyprávění na forsytovské téma končí trilogií Konec kapitoly z let 1931 až 1933.
Především za dokonalé vypravěčské umění Ságy rodu Forsytů získal John Galsworthy v roce 1932 Nobelovu cenu za literaturu. Slavnostního předání ceny se už kvůli nemoci nemohl zúčastnit. Zemřel v lednu 1933 v Londýně.
Související
-
Šolom Alejchem: Moudrá rada. Humorný příběh o mladém muži, kterému není ani rady, ani pomoci
Za váženým spisovatelem přichází mladý muž s bledou tváří a černýma patetickýma očima, které jsou vždy pohrouženy samy v sebe. Přichází, aby mu takříkajíc vylil své srdce…
-
Ivan Kraus: Výlet autem. Humorné vyprávění o rodinném výletu v půjčeném voze a s půjčeným šoférem
Hlava rodiny Krausových nikdy nebyla příliš dobrým a spolehlivým řidičem. A tak se rodinka vydává do hor v zapůjčeném autě a se zapůjčeným šoférem.
-
Péťův večer. Úsměvný příběh o tom, že i dospělí si rádi hrají „na schovávanou“
Péťa tráví večer s kuchařkou a chůvou, protože rodiče odešli do divadla. Ještě hraje s kuchařčinou dcerou na schovávanou. Najednou se doma objeví maminka. Ale není sama…
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.