Mnoha zemědělcům se nedaří už několik měsíců prodat výkrmová telata
Chovatelé masného skotu na jihu Čech mají problémy s odbytem telat. Jeden z velkých odběratelů, Turecko, přestal maso vykupovat a zemědělci si musí telata nechat a dál krmit. Produkce masa se tak zdražuje a ztráty jdou u velkochovatelů do milionů.
„Mám tu jalovice, kterým je přibližně rok. Jsou to zvířata, která mají hmotnost kolem čtyř metráků a v tuto dobu by dávno měla být prodaná,“ ukazuje chovatel Pavel Svoboda.
Takových jalovic má ve svých maštalích přes padesát. „To, že tu musely zůstat, znamená pro společnost docela velké ztráty. Třeba 800 tisíc korun v tržbách za prodej, dále ztráta v krmení, energii, lidské práci, to jsou další statisíce korun,“ říká.
Vedle jalovic mu zůstalo také padesát býčků, pro které nebyl odbyt. „Buďto odběratelé neměli krmení, nebo měli své prostory stále plné. Je to jeden kruh – oni nemohou prodat, my nemůžeme prodat,“ vysvětluje.
Po celém Česku je nedostatek sena. Chovatelé skotu hledají cesty, jak se bez něj obejít
Seno a senáž se v současnosti prodává až za pětinásobek původní ceny. Zásoby docházejí zemědělcům i na jihu Čech, kde nedostatek pícnin trvá už několik let. Pokud se letos situace nezlepší, hrozí snižování počtu skotu.
Odbyt výkrmových telat zkomplikovalo několik skutečností. „Už koncem léta bylo vidět, že bude málo krmení, takže většina chovatelů měla tendenci se masných telat co nejdříve zbavit. A protože odbyt živých masných telat je v posledních letech závislý na poptávkách zejména z Turecka, kde nám nepřála ani politická situace a klima, jednotlivé dodávky začaly váznout,“ líčí předseda Svazu chovatelů masného skotu České republiky Václav Jungwirt.
Dále upozorňuje na to, že v Čechách zatím nefunguje dokrm telat. „Většina z nich se proto vyváží do zahraničí a pak mohou tyto problémy nastat,“ připomíná.
Zemědělcům v této situaci tedy nezbývá nic jiného než nechat dobytek dorůst do jateční hmotnosti, tedy stáří 22 měsíců, nebo nechat jalovice na chov.
Související
-
Nižší úroda ozimého ječmene může přinést problémy chovatelům skotu
Menší výnosy i kvalita zrna. Taková je bilance jihočeských zemědělců na konci sklizně ozimého ječmene. Kvůli dlouhotrvajícímu suchu někteří sklidí až o polovinu méně.
-
Dodržování nových předpisů bude stát zemědělce čas a statisíce korun
Na nový rostlinolékařský předpis si stěžují desítky včelařů a zemědělců. Pěstitelé mají oznamovat včelařům minimálně 48 hodin dopředu, že budou rostliny chemicky ošetřovat.
-
Brown swiss jsou krávy s dobrým charakterem, které dávají kvalitní mléko
Švýcarský hnědý skot neboli brown swiss pochází, jak už jméno napovídá, ze Švýcarska. Plemeno je rozšířené hlavně v západní Evropě. V Čechách ho chovají manželé Jedličkovi.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
V restauraci v Mostě zřejmě vybuchl plynový ohřívač vzduchu. Zemřelo šest lidí, zraněných je osm
-
Přes dva útoky denně. Úřady práce posilují ochranu zaměstnanců, cvičí s policií a shání ostrahu
-
Nevidomá Alena v práci: Děti mě umí při workshopech upřímnými otázkami i vykolejit
-
OVĚŘOVNA: Tolik peněz dostává Eva Pavlová, tvrdí řetězový e-mail. Informace však nejsou pravdivé