Mniši ve Vyšším Brodě si pořídili včelstva. Jsou pro ně zdrojem příjmů i vzorem řádu a harmonie

4. květen 2021 13:55
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Včelař Václav Kajer pomáhá cisterciákům pečovat o včelstva

Cisterciácký řád ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku se vrátil k prvorepublikové tradici. Mniši za pomoci místního včelaře začali znovu chovat včely. Peníze z prodeje medu půjdou na opravu kláštera.

„Máme čtyři stanoviště, na každém je osm včelstev,“ ukazuje včelař Václav Kajer. Včelstva pocházejí z jeho chovu ve Vyšším brodě. „Včely jsou velice náchylné na změny, pro ně je skutečně nejlepší, když se drží ve své oblasti,“ vysvětluje.

Klášter vlastní celkem 26 včelstev, ta mohou vyprodukovat stovky kilogramů medu za rok. „Vychází to zhruba na 260 kilogramů medu květového a smíšeného. Pokud by se podařil rok, že bude snůška a ideální podmínky, může to být až čtyřnásobek,“ uvádí Václav Kajer.

Se včelařením se ve vyšebrodském klášteře začalo už před mnoha stovkami let. „První zmínka je z 18. století, ale tady se určitě včely chovaly ještě dříve. Potom to bylo samozřejmě přerušeno válkou a komunisty,“ říká převor Justin Berka.

Čtěte také

Teď mniši tradici obnovili. „Všichni bratři například sbíjejí rámečky, takže je to komunitní práce a zároveň i taková náboženská výuka. Když vidíme ten řád ve včelském životě, učí nás to mít hlubší vztah z vděčnosti k Bohu,“ dodává převor.

V současné době se o včely stará Václav Kajer, ale už si vybral v klášteře nástupce. „Včelařině se člověk učí celý život, takže ho čeká ještě dlouhá cesta,“ komentuje.

Návštěvníci budou moci ochutnat klášterní med přímo při návštěvě areálu. V budoucnu by si mohli koupit i další výrobky, například propolisovou tinkturu nebo svíčky z vosku.

Spustit audio

Související