Mláďata zajíců z přírody neberte, připomínají každý rok ochránci. Přesto už je lidé do stanic zase nosí

Záchrannou stanici v Rozovech u Temelína, kam lidé na jaře vždy nosí mláďata, navštívila Jitka Cibulová Vokatá
Lidé už začali nosit do záchranných stanic mláďata zajíců. Situace se každoročně opakuje. Nálezci si mylně myslí, že jsou zvířata opuštěná. Mnohdy je ale také uloví psi a kočky. V Rozovech u Temelína na Českobudějovicku mají nejvíc takových případů ze všech jihočeských záchranných stanic.
„Tady máme příklad toho, jak je špatné odebírat mláďata z přírody. Minulou neděli jsme přijali tři zajíčky, které údajně ráno přinesl pes a potom je lidé měli doma celý den. Nevíme, co se s nimi stalo, ale situace je bohužel taková, že jeden uhynul, druhý nejspíš také nepřežije a zvládne to jen jeden,“ ukazuje Petr Skála, vedoucí Centra ochrany fauny v Rozovech u Temelína, dva mladé zajíčky v inkubátoru.
S podobným případem se setkali také v záchranné stanici pro volně žijící živočichy v Makově na Písecku. Přijali tři mláďata, která ulovila kočka. V třeboňské záchranné stanici mají ze stejných důvodů jednoho zajíce.
Dvě mláďata ale lidé přinesli do Rozov správně. „Zajíčci byli nalezeni na stavbě průmyslové zóny u Českých Budějovic, na staveništi, kde byl velký pohyb strojů, bagrů, aut. Tam nebyla šance, že by přežili. Nálezci to udělali naprosto správně. Nejdřív nám poslali fotografie a my jsme rozhodli o odebrání,“ popisuje Petr Skála.
Jenže často se v záchranné stanici v Rozovech ocitnou zajíci, kteří měli zůstat v přírodě. „Lidé stále nosí mláďata, zajíčky i srnčata, s tím, že jsou chudáci samotní a nikdo se o ně nestará. Není to tak. Mláďata jsou bez pachu a samice k nim chodí pouze několikrát denně nakrmit, očistit a vzdaluje se. O mláďatech ale ví, není pravda, že jsou opuštěná,“ zdůrazňuje Petr Skála.
Pokud lidé najdou mládě a chtěli by ho převézt do záchranné stanice, měli by vše nejdřív zkonzultovat s jejími pracovníky.
Související
-
Záchranná stanice v Rozovech přijala víc zvířat. Kvůli chladnému počasí potřebovaly pomoc jiřičky
Počet zvířat v Záchranné stanici pro volně žijící živočichy Rozovy na Českobudějovicku stoupá. Ošetřovatelé jich loni přijali 1100, tedy o 300 víc než v předchozím roce.
-
Stovky budek v Píseckých horách nabízí úkryt a bezpečné hnízdiště několika druhům ptáků
Další stovku hnízdních budek letos nainstalovali lesníci společně s ochranáři v Píseckých horách. Nabízí tak některým ptákům bezpečnější místo pro rozmnožování.
-
Orlice, kterou našli turisté zraněnou na Třeboňsku, se na oblohu nevrátí. Dostala ale novou voliéru
Až třiceti let se může dožít orel mořský v zajetí. Proto je potřeba, aby měl dostatečně velkou voliéru. Jednu takovou vybudovali ošetřovatelé záchranné stanice v Třeboni.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nové detaily kauzy Motol: policie zajistila majetky za více než 100 milionů, aktéři si stěžují u soudu
-
Drony na vodítku jsou nový hit války. Ukrajinci útočí i pozemními roboty
-
Ředitel pojišťovny podle auditu obešel předpisy. Podepsal milionové zakázky bez souhlasu právníka
-
Dlouhým kolonám na D1 v Brně je konec. Silničáři s předstihem otevřeli nový rozšířený úsek